Коментари
Среда, 16 Март 2011 04:15   
Угнетување на Македонците од Воден, Ριζοσπάστης, 6.VI.1943

svekrva
Свекрва -

Комунистичката партија на Грција (КПГ) е всушност најстарата и најактивната партија на Грција до денешен ден. Основана на 4 ноември 1918 година од страна на солунскиот Евреин Аврам Бенароја, под името Социјалистичка работничка партија  на Грција.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:12   
Меѓународната (не)правда најмногу тежи врз македонските плеќи

misko-taleski
Мишко Талески -

Колку и да се борат земјите од т.н. Западен Балкан, што поскоро да пристапат во полноправно членство на ЕУ, сепак брзите, нелогични и противречни одговори кои стигнуваат од бриселските кулоари, во голем дел придонесуваат земјите од Југоисточна Европа да го губат ентузијазмот за постигнувањето на таа цел. Фамозните стандарди, олицетворени преку реформите кои треба да се спроведат во балканските општествени системи, одамна не се мерилото дали една земја ќе биде член на организацијата или не.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:10   
Село се плени баба се чешла!

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

И покрај смислената денационализаторска политика на великосрпскиот хегемонистички режим и други пречки во создавањето на македонската интелегенција, постепено се зголемуваше академската младина во Македонија и таа во средината на триесетите години активно се вклучуваше во општествено политичкиот живот на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Март 2011 04:05   
Израел и Македонија - невозможни споредби

milan-adzievski
Милан АЏИЕВСКИ -

Дали е божја болја двата најстари народи на светот последни да формираат свои држави – не е познато, но секој знае дека првиот, избраниот еврејски народ на својата терторија успешно се развива и егзистира, додека македонскиот во тоа не успева!

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:20   
Народот нека пресуди

svekrva
Свекрва -

Отворањето на аферата „Надеж“ ја откри сета беда на нашите т.н. серизни политичари, кои сакаат да дојдат по секоја цена на власт. Тие отворено им се закануваат на личности, на народот,  заговарајќи крвопролевање, а притоа никому од нив како да не му е гајле за последиците.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:10   
Меморијален центар кој тесно ги врзува двата библиски народа со слични судбини

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, лоциран во некогашното еврејско мало во Скопје, свечено ќе боде отворен на денот кога се навршуваат точно 68 години од започнувањето на акцијата на фашистите на територијата на Република Македонија

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:05   
Македонството ги победи изветвените пропагадни

misko-taleski
Мишко Талески -

Битката за македонското постоење, за македонскиот бит ќе продолжи и во оваа година. Маратонската трка која речиси 20 години ја трчаме на светската политичка сцена, се уште не е завршена. Темпото кое јужниот сосед ни го наметнуваше сиве овиде години, само ја зацврсти вербата на македонскиот народ, дополнително ја поттикна упорноста да истраеме на патиштата по кои тргнавме.

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:03   
Вистината за т.н. „Македонско потекло“ на руската царска династија Романови

aleksandar-donski
Александар Донски -

(Ова писмо веќе е испратено на илјадници е-маил адреси на медиуми, веб-страни, политичари, поединци и институции во РМ и во дијаспората)

Повеќе...
 
Среда, 09 Март 2011 04:00   
Предавството и игрите излегоа на површина

Јонче Манојлов -

На самитот на Нато Грција се фати за резолуцијата 817 (1993), со кој советот за безбедност во 1993 год. направи голем пресврт во кој  надополни и други точки во самата резолуција, а со тоа ја прекрши Повелбата на ОН во член 4, став 1.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:20   
„Македонија за Македонија, за воспоставување на древната Македонија“

svekrva
Свекрва -

Решенијата на преставниците на Европските држави на Берлинскиот конгрес од 13 јули 1878 година, кои имаа за цел да го попречат „словенското“ напредување кон Средоземното море, за македонскиот народ преставувале огромно разочарување, не само во поглед на одлуките на Санстефанскиот мир, туку и врз однос на предлозите на Цариградската конференција од 1876 година која предложила воведување на автономија на Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.