Коментари
Среда, 02 Март 2011 04:10   
Македонското неединство во прилог на грчката пропаганда

misko-taleski
Мишко Талески

Постојано ги слушаме пораките и предупредувањата од Грција и од европските дипломати дека Атина е таа која ја има моќта во своите раце, а не Македонија, Грците биле тие што се во предност пред Македонците, затоа што нивнаат земја била членка на ЕУ и на НАТО, а ние само кандидати за членство. Продолжуваат со реториката дека тие се основоположници на европските демократски вредности и цивилизациски норми, а ние штотуку испилена земја која се борела да си создаде нов идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:05   
Заложници на двојни стандарди

katerina_klimovska
Катерина Климоска -

Македонија како земја континуирано е заложник на нечии двојни стандарди. Постојано исполнувавме во минатото нечии услови и се покорувавме во името на подобра и мирна иднина на истите. Се чувствував како да живеам заробена во експериментално глувче.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:04   
Вистинскиот бисер што Охрид го прослави во светот

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Многубројни туристи доаѓаат во Охрид, во градот на УНЕСКО, на Климент и Наум,  на Самоил, не само да го посетати и видат вториот Ерусалим со многубројните цркви и прекрасната колекција на икони, не само да го видат прекрасното езеро, тука многумина туристи доаѓаат и да се снабдат со вистински оригинален Охридскиот бисер кој по својата убавина е ненадминат во во светот. Тој е посебно ценет и се разликува од останатите бисери по своето природно потекло и рачна оргинална изработка.

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2011 04:03   
Кошница полна со оси

gordana-dimovska
Гордана Димоска -

Ако има народ што изоде најтежок пат кон осамостојување тоа е македонскиот. Народот знае да рече  ‘тоа ни било судбината‘. Независно во кој период, дали во ропство, војни или слобода, секоја нова генерација на Македонци е оптоварена со нови предизвици и искушенија.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:20   
Изборите ќе поминат, а народот треба повторно да живее заедно

svekrva
Свекрва -

Во фокусот на вниманието на македонската јавност е понудата на премиерот Никола Груевски за предвремени избори, како и прифаќњето на фрлената ракавица на лидерот на најголемата опозициона партија СДСМ, Бранко Црвенковски.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:10   
„Жити бога оставете не на мира. Ако не сакате да ни помагате, барем не пречете ни!“

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, по преосветувањето на црквата Успение на мајката Божја, Света Богородица во Велес, за настаните поврзани со уривањето на црквата-музеј на скопското Кале, изјави дека „тоа е повторен обид за удар врз македонскиот идентитет и духовност.“

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:05   
Новинари или манијакални параноици !!?

pece-cvetkovski
Пеце Цветкоски -

Секој си доаѓа дома и нормално е да се посвети на себе. Сака да се информира за се што се случило во неговиот дом, фамилија, град/село, држава, светот. Можеби има и незаинтересирани, депресивни, па и занесени, кои не ги интересира што се случува околу нив. Секакви ги има. Но по мое скромно мнение, денес на сите нам ни е потребна информација, било за професијата, за сонот, сексот, животот и уште што ли не друго!!!

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:00   
Зошто европските земји не го преиспитаат членството на одредени земји?

misko-taleski
Мишко Талески -

Обидите на грчките дипломати по секоја цена да го сопрат етаблирањето на Македонија како државен субјект во влијателните светски институции, почна сериозно да ги иритира земјите кои воопшто немаат проблем со нашето уставно име.

Повеќе...
 
Среда, 23 Февруари 2011 04:00   
Интернет борба за Македонија

gordana-dimovska
Гордана Димовска -

‘Наша основна цел е да се зачува нашето вековно име, историја и идентитет. ако и вие го сакате тоа, поддржете не и речете Македонија!

Повеќе...
 
Вторник, 22 Февруари 2011 10:32   
Ќе играм....Е, сега не играм

magdalena_mihajloskaМагдалена Михајлоска

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.