Коментари
Среда, 02 Ноември 2011 03:01   
Прва реакција од Европската Унија

janko_tomov
Јанко Томов -

Првата  реакција од Европската Унија (ЕУ), на протестните писма, од институциите  на Република Македонија, до еврокомесарот за проширување на унијата, Штефан Филе, а  како одговор на неговиот кабинет, потпишан од Леос Јевурек...

Повеќе...
 
Среда, 02 Ноември 2011 03:00   
Македонски листи на изборите во 1923 г.

salonika
Салоника -

Од бројните македонски револуционерни борци со перо в рака, Арсениј Јовков (1882 –1924) заслужува посебно место. Тој е еден од оние македонски револуционерни литерати кои ги бранеше изворните принципи на самостојноста на македонското дело.

Повеќе...
 
Сабота, 29 Октомври 2011 10:08   
За ЕУ сме како жена во примитивно општество

sarkanjac-1

Едноставно, за да се има партнерски однос, сите проблеми или недоразбирања треба да бидат стратегиски конфликти. Тоа значи дека двата партнера се рамноправни во преговорите. Но каде што има идентитетски конфликт, рамноправноста ја снемува. Тука едниот партнер е во нерамноправна позиција, затоа што е негиран од другиот и доаѓа до растурање на партнерскиот однос.Изненаден сум дури и од податокот дека недовербата во Европската Унија кај македонските граѓани е само 50 отсто. Јас би очекувал таа да биде поголема, чудно ми е што другите 50 отсто се изјасниле дека имаат доверба по сé што се случи во односите меѓу Македонија и Унијата во последниов период.

Бранислав Саркањац, Професор

Тоа што тие одбиваат воопшто да ни го споменат името, потсетува на еден однос меѓу мажите и жените на Балканот кога тука општествата биле многу попримитивни. Имено, за балканскиот маж било несвојствено и под секоја чест да го споменува името на својата сопруга. Наместо тоа, велел „жена ми“, „мојата“ и слично. И ние кога се оттргнуваме од таквиот примитивизам, зошто би му се приклучиле на овој?

Тоа е што се однесува до влијанието на односите меѓу Македонија и ЕУ врз размислувањата. Самата состојба во Унијата, пак, исто така не треба да се занемари. Се работи за бирократска институција. Дури и многу Французи, Германци и Италијанци имаат однос кон Брисел каков што земјите од Источниот блок имаа кон Москва во едно друго време.

Дури и во самата ЕУ има многу голем отпор против наметнувањата на бриселските правила, кои сакаат да ги потиснат локалните решенија.

На пример, една источногерманска сојузна држава била казнета затоа што не го усвоила европското законодавство што го уредува градењето на жичниците, а кај нив најголемата надморска височина била околу 150 метри. Според тоа, немало никаква потреба ниту од жичници ниту од законодавство што се однесува на таа област.

 
Среда, 26 Октомври 2011 06:54   
Македонците со сите слабости, не се ниту глупави ниту инфериорни

svekrva
Свекрва -

Историско НЕ на Македонскиот народ  за промена на името и идентитетот

Извештајот на Европската комисија од Брисел за напредокот на Македонија, во кој се изоставува употребата на придавката „македонски “, предизвика бура реакции во македонската јавност. Како никогаш досега македонскиот народ здружено протестира за скандалозниот обид на Европската унија не само да го за проблематизира туку и на перфиден начин да го избрише македонскиот идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2011 06:50   
Тукашни сме, ама македонци сме!

todor-petrov
Тодор Петров -


Баба ми и дедо ми по татко потекнуваат од Егејскиот дел на Македонија, од насилно прогонетите од Балканските војни во 1912-1913 година. Не сме ни бежанци, ни деца бегалци, оти и едните и другите биле насилно прогонети од своите домови.

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2011 06:48   
Македонци сме, со свој јазик, своја култура, свои обичаи, своја историја

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Со Букурешкиот дохпвор од 10. 08.1913 година дел од Македонија потпаѓа под власта на Грција. Грчката држава ја добива Егејска Македонија со површина од  34.356 км2 или 51% од вкупната македонска територија. Според јазикот кој се зборувал во семејствата, во Егејска Македонија живеел македонскиот народ и национални малцинства на Турците, Евреите, Грците, Власите  и Ромите.

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2011 06:43   
На европската бирократија треба да и биде јасно!

kiril-dobrusevski-2
Кирил Добрушевски -

Членовите на Здружението за промоција на Градиште/Персеида - Битола, кое е формирано на 16.09.2005 година, е крајно огорчено од обидот на Европската комисија за бришење на македонскиот идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2011 06:40   
Протесно писмо од група Македонци до грчките весници од 1935 година

salonika
Салоника -

На почетокот на 1935 година, грчки народ со внимание ги следи настаните во Лигата на народите каде се расправа за проблемот на грчкото малцинство коешто живее во Албанија и стенка под јаремот на албанската влада.

Повеќе...
 
Среда, 26 Октомври 2011 06:35   
Големото Војводство Македонија

Alexander_the_Great
Александар Македонски -

Во втората светска војна, по нападот на фашистичка Германија и капитулацијата на Кралството Југославија и Грција во април 1941 година, окупацијата на територијата на Македонија била спроведена од сојузничките фашистички сили на Бугарија и Италија.

Повеќе...
 
Среда, 19 Октомври 2011 02:05   
Прекинатиот попис отвора многу прашања

svekrva
Свекрва -

Собранието на Република Македонија со парламентарното мнозинство го донесе Законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година, по скратена постапка. Законот го поддржаа и мнозинството пратеници од етничките заедници кои не се мнозинство во Република Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Претседателот на РМ д-р Ѓорге Иванов упати честитка по повод големиот христијански празник Водици

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богој...

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.