Коментари
Недела, 04 Декември 2011 19:34   
МАКЕДОНИЈА Е ДРЖАВА СО ИМЕ

todor_petrov_copyТодор Петров

Македонија не е држава без име, ниту е држава на чијашто територија и население допрва треба да им се бара име! Името на државата е Македонија, името на народот е македонски, јазикот на кој зборуваат Македонците е македонски, Македонците ги има во целиот свет, независно од нивното државјанство! Така било, така и ќе остане! Македонија е држава и повеќе никој и никогаш тоа не може да го смени! Ниту Атина, ниту Брисел и Вашингтон, ниту ЕУ, НАТО и Обединетите Нации, немаат никакво право на преименување на државата Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 03:11   
Љубчо Георгиевски нема морален кредибилитет да говори за основачите на ВМРО-ДПМНЕ

svekrva
Свекрва -

Во последно време почесниот претседател на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски, станува чест гостин во електронските и печатените медиуми и како дел од опозицијата излегува со ставови против својата матична партија.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 03:08   
Измислувањето на бајката за „Словените” (Од монахот Фома до „Јужна Славиа”)

vasil-culev
Васил Чулев -

По падот на „Берлинскиот ѕид” и релативната еманципација на голем број на нации кои излегоа од зад завесата на блоковската поделба - историјата наметната од бившите и сегашни империи во текот на последниве неколку векови полека но сигурно доживува сериозна ревизија и рецесија. Без блоковската цензура, голем број Европски нации почнаа да работат на враќање и повторно откривање на сопствената и општата Европска историја.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 03:06   
Политика и судбина

gordana-dimovska
Гордана Димовска -

Македонија е голема заедница на луѓе, настаната со долг заеднички живот, заеднички јазик, исконска државна територија, изградена свест за заеднички живот, заедничко историско и културно наследство, економска меѓузависност и специфичен менталитет.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 03:03   
Палењето на македонското знаме во Качаник е Албанска порака или нешто друго !?

Alexander_the_Great
Александар Македонски -

Запалено македонско знаме, огромен транспарент „2012 не е крај на светот, тоа е крај на Македонија“, скандирања „етничка Албанија“... Тоа се пораките кои албанските навивачи му ги испратија на македонскиот народ од фудбалскиот наптревар во Качаник меѓу косовските Лепенец и Дрита.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2011 03:02   
Молба на прилепските еснафи до големиот везир за ослободување на Ј. Х. Константонов Џинот

salonika
Салоника -

Долга и тешка била борбата против Цариградската (грчка) патријаршија во Македонија. Започнала како борба за добивање на определени права во раководењето со црковно-училишните проблеми.  Оваа борба најпрво се водела против одделни грчки свештеници и локални владици, за потоа да се претвори во масовна сенародна борба, чија цел била откажување од власта на Патријаршијата и создавање на самостојна македонска црква - односно обновување на укинатата во 1767 година Охридска автокефална црква

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 03:20   
Филмот „Трето полувреме“ ги вознемири бугарските европратеници

svekrva
Свекрва -

Снимањето на филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски, ги возбуди духовите во Бугарија уште пред да биде завршен.

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 03:15   
Јоргос Шацимаркакис човек со две лица

mane2
Мане Јаковлески -

Јоргос Шацимаркакис, германски европратеник од грчко потекло, да се прогласи ПЕРСОНА НОН ГРАТА во Македонија!

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 03:10   
Жилав е коренот на Македонецот

misko-taleski
Мишко Талески -

Македонија има голем предизвик кој мора да го реши во своја полза. Да опстане на ставот дека името е билатерален, а не мултилатерален проблем, за што сведочи и признавањето на нашето уставно име од 130 земји во светот, да ги собори грчките лаги за историјата на Грција и македонското наследство кое го краде од пазувите на Македонија и да го убеди светот дека во 21 век не постојат и не смеат повеќе да постојат сили кои ќе дискриминираат, асилимираат и понижуваат еден народ, една нација. Македонија има силни факти и аргументи за да го стори тоа.Треба само мудрост и храброст во постапките на македонските политичко-дипломатски кругови.

Повеќе...
 
Среда, 23 Ноември 2011 03:05   
Македонскиот јазик е огледало на македонската душа

simona-tanaskovska
Симона Танасковска

Македонскиот јазик е огледало на македонската душа. Сржта на Македонскиот народ, негов идентитет и знаме на распознавање. Македонскиот јазик е цврста архитектура во чии темели е вградена колективната меморија и никој нема право да ја чепне кулата која опстојува со векови. Како велат спознај го минатото, за да ја сватиш сегашноста.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мнозинство

Што вели Уставот? - Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мно...

Историја

News image

Срби, Грци и нивните пријатели тврдат дека ние, Македонците, сме разбојници

Познат под псевдонимите Вестителов, Г. Мајков, Георги Траjчев од Прилеп по Првата светска војна пишу...

Култура и туризам

News image

Во Мелбурн се одбележа Мумба фестивалот

Денот на работникот, 12 март во Мелбурн се одбележа со низа активности на неколкудневниот фестивал н...

Фељтон

News image

Александар Македонски (23)

Блискоста со кралот, што ја дознавме од делото на Калистен, изискувала посебно внима...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.