Коментари
Среда, 19 Октомври 2011 02:00   
Првата македонска книжарница во Пиринска Македонија

salonika
Салоника -

По Втората светска војна, постоењето на НР Македонија како држава на македонскиот народ во рамките Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), преставуваше база околу која требаше да се оствари обединувањето и на другите нејзини делови (Пиринска и Егејска Македонија).

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 02:39   
Четириесет години „Македонска нација“ 1971-2011

svekrva
Свекрва -

Веќе четириесет години поранешниот весник на македонската емиграција  а денес веб портал „Македонска нација“, претставува вистинска нацонална трибина,  во која учествуваат сите оние Македонци или Македонки, кои сакаат да работат за доброто и среќата на својата нација.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 02:34   
Стоп за пописниот фалсификат!

todor-petrov
Тодор Петров -

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува загриженост од неотповикливата оставка на Државната пописна комисија и прекинот на пописот на населението заради нерегуларности во попишувањето на Албанците со неоригинални документи како и регистрирањето на лица кои не живеат во Македонија спротивно на утврдената методологија на Евростат и Државниот завод за статистика.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 02:32   
Грчката криза во Македонија ќе предизвика краткорочни проблеми

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Во период кога Атина се соочува со целосен економски колапс и банкрот на земјата, секојдневни крвави штрајкови и  зголемен процент на  самоубиства, за да го сврти вниманието на јавноста од суровата реалност грчката влада се осврнува на спорот околу името со Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 02:26   
Бугарски документ за случувањата

aleksandar-donski
М-р Александар Донски -

Познато е дека на 11 Октомври во Прилеп македонските востаници ја нападнале бугарската полициска станица. Како реакција на тоа бугарската фашистичка полиција сурово се нафрлила врз мирното населние во овој град. Од ваквата постапка на полицијата биле огорчени дури и некои Македонци, кои биле во служба на бугарскиот фашистички режим.

Повеќе...
 
Среда, 12 Октомври 2011 02:19   
По (пис) off

magdalena-mihajloska-3
Магдалена Михајлоска -

Пописот на население 2011, сам по себе е контроверзен, имајќи во предвид дека дури веќе по втор пат се најавува неговото оддложување. Непрофесионализмот, непремостливите разлики околу неговото спроведување, како и скриените намери на одредени политички структури, се вистински одраз на несериозноста на актуелните играчи кои поднесуваат неотповикливи оставки само за да се извлечат од валканите игри кои самите ги наметнуваат.

Но, зошто да е едноставно кога може да биде комплицирано?

Податоците што ќе се добијат од извесниот попис, како што е и наведено во Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, ќе се користат за макроекономски планирања, за научни и други истражувања како и за статистички цели. Значи,  НЕ за политички планирања и НЕ за политички цели. Исто така, треба сите клучни фигури да сфатат дека методолгијата на спроведување на пописот не ја одредува Република Македонија, ниту пак било кој политички субјект во земјава, туку таа методологија е во согласност со стандардите и препораките на ЕУРОСТАТ, каде што во Препораката за попис на населението и становите, издадена од Европската комисија на Обединетите нации за Европа (2006), во делот за белези на населението, поглавје 3, стои дека се попишуваат оние лица кои:

-          Живееле во нивното вообичаено место на престојувалиште континуирано во текот на најмалку 12 месеци пред денот на пописот, или

-          Кои пристигнале во нивното вообичаено престојувалиште пред помалку од 12 месеци од денот на пописот, со намера таму да престојуваат барем една година.

Тоа се стандардите, тоа се прописите и законите, и се што треба да се направи е да се следат и спроведуваат истите. Многу едноставно. Законот е закон, а секакви варијации и толкувања на истиот се навистина излишни и непотребна пречка за спроведување на оваа статистичка операција. Тука не станува збор за фер или не фер попис. Крајните резултати од овој попис се од интерес на државата Република Македонија и на СИТЕ нејзини граѓани. Секое наредно оддложување или пак поништување на досегашните резултати не се никаква гаранција дека следниот пат ќе биде подобро. Иако подготовките за овој попис траат од 2005 година, се добива впечаток дека истиот се „готвел“ последните недели од месец септември. За тоа доволно зборува фактот што обуките за попишувачи започнаа на само два дена пред 1 октомври, денот кога тие веќе требаше да излезат на терен. Доцнењето на материјалите е само уште еден доказ за неорганизираноста на надлежните институции кои требаше навремено и комплетно да ги спроведат потребните операции пред пописот и официјално да започне. Сега се наметнува прашањето дали ова повторно одложување ќе смени нешто во досегашнта дилема кој се се попишува како граѓанин на Р.М (иако погоре е совршено јасно објаснето), и дали најглавните чинители на овој процес т.е. попишувачите ќе бидат соодветно исплатени за досегашниот работен ангажман .

Прашања многу, одговори малку, а попишувачите се по (пис) OFF…

Како и да е,

Колку сме, толку сме, доста сме.

 
Среда, 12 Октомври 2011 02:04   
Македоците со векови живееле во Албанија

salonika
Салоника -

Топонимите во нахијата Волкашин зборуваат дека Македоците со векови живееле во Албанија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 02:35   
Вистинската слика на популацијата во Македонија и во Албанија

svekrva
Свекрва

Пописот на населението во Македонија повторно се спроведува под притисок и со зголемени тензии. Повторно албанската заедница покажува незадоволство и врши притисок да се излезе од рамките на пропишаните меѓународни стандарди и законски норми за спроведување на пописи на население, домаќинства и станови во Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 02:31   
Пописен руски рулет

todor-petrov
Тодор Петров -


Како што нема територијални решенија за етничките прашања, така ни правата не може да се квантифицираат, нив или ги има или ги нема. Политичката номенклатура на Македонија веќе 11 години слепо се држи за 20% кои и’ се околу вратот на државата како јаже за бесење, па де ќе се затегне, де ќе се олабави, ама вечно стои на истото место како предупредување.

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2011 02:29   
Македонска нација 2011

magdalena-mihajloska-3
Магдалена Михајлоска -

Силна држава се прави со добро лидерство, храброст, верба во себе и верба во својата нација. Несомнено, сето ова ни недостасуваше во периодот на транзицијата, период кој  трае, период кога самостојноста и независноста требаше да ја подигнеме на највисоко ниво.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мнозинство

Што вели Уставот? - Иванов е должен да го потпише указот само доколку Законот е донесен со 2/3 мно...

Историја

News image

Срби, Грци и нивните пријатели тврдат дека ние, Македонците, сме разбојници

Познат под псевдонимите Вестителов, Г. Мајков, Георги Траjчев од Прилеп по Првата светска војна пишу...

Култура и туризам

News image

Во Мелбурн се одбележа Мумба фестивалот

Денот на работникот, 12 март во Мелбурн се одбележа со низа активности на неколкудневниот фестивал н...

Фељтон

News image

Александар Македонски (23)

Блискоста со кралот, што ја дознавме од делото на Калистен, изискувала посебно внима...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.