Коментари
Среда, 07 Септември 2011 08:13   
Деведесетите години започна третиот Илинден

salonika
Салоника

Ако во 1903 година, во првиот Илинден, се навести суверена Македонија, ако во Илинден 1944 година се формира држава со ограничен суверенитет, тогаш во деведесетите години на XX век започна третиот Илинден, започна патот на создавње на суверена македонска држава. А да се биде суверен значи да се има право и моќ да се одлучува за сопствената судбина.

Повеќе...
 
Вторник, 06 Септември 2011 10:56   
Наградата на ОМД за Глигоров не е семакедонско признание!

todor-petrov
Светски Македонски Конгрес -

Наградата за животно дело на поранешниот претседател Киро Глигоров од организацијата Обединета македонска дијаспора (ОМД) е неприфатлива за најголемиот број Македонци и македонски заедници во светот, бидејќи не ја одразува нивната волја, освен на поединци кои не го поседуваат епитетот „највлијателна невладина организација на македонските иселеници“ за каква што некои во Македонија ја претставуваат.

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2011 02:05   
Наместо „третиот пат“ време е да се фати патот за дома

svekrva
Свекрва -

Идејата за трета опција составена од сите губитници на изборите, иако е незамислива сепак привлекува внимание. Помалите партии се обидуваат да се договорат за да се обединат во еден опозициски блок и да и се престават на македонската јавност како трета политичка опција. Во неа би нашле место Љубчо Георгиевски, Љубе Бошковски, Лазе Еленовски,  Филип Петровски и Стојанче Ангелов.

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2011 02:03   
Биографија на Драган Богдановски

Dragan Bogdanovski 1 Драган Богдановски е роден на 18 септември 1929г. во Клечовце, Кумановско, Почина во Копенхаген, Данска, во месец мај, 1998г, погребен е во Куманово, на 1 август 1998.

Потекнува од фамилија со патриотски корени (дедото на Драган е илинденец-комита во четата на Атанас Бабата).

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2011 02:02   
Македонството ги победи изветвените пропагадни

misko-taleski
Мишко Талески -

Битката за македонското постоење, за македонскиот бит ќе продолжи и во оваа година. Маратонската трка која речиси 20 години ја трчаме на светската политичка сцена, се уште не е завршена. Темпото кое јужниот сосед ни го наметнуваше сиве овиде години, само ја зацврсти вербата на македонскиот народ, дополнително ја поттикна упорноста да истраеме на патиштата по кои тргнавме.

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2011 02:01   
Студентска борба за осамостојување на Македонија

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Македонците никогаш не се миреа со наметнатите положба во која дојдоа по мировните договори во Лондон и Букурешт 1913 година.и договорите склучени по Првата светска војна во 1919 и 1920 со кои Македонија е поделена. Тие ја продолжуваат својата борба за слобода и соодветно на историските услови користат разни методи и средства како во Македонија така и надвор од неа.

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2011 03:10   
Грција неможе да има монопол на две имиња

svekrva
Свекрва -

На мини балканската турнеја, германската канцеларка Ангела Меркер во интервју за Хрватската радио телевизија изјави дека Македонија треба да го реши спорот со Грција за името  за членство во ЕУ.

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2011 03:02   
Меѓународната правничка конференција и Македонија од 10 јануари 1930 г.

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

На 6 јануари 1929 година со државен удар кралот Александар го суспендира уставот во Кралството на Србите, Хрватите и Словенците, ја распушти Народната скупштина, го забрани делувањето на партиите и синдикатот, прогласи идеологија на интегрирано југословенство и го промени името во Кралство Југославија,  а самиот себе си се прогласи за „носител на сета власт во земјата".

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2011 03:01   
Бугарите како да ги „јадат Македонците од пописните листи“

salonika
Салоника -

Одвреме на време нашите соседи „добронамерно“ или „пријателски“ ќе се јават за да ни одржат лекција од историја, да ни кажат кои сме, како се викаме или како треба да се викаме, што треба да правиме и како треба да се однесуваме.

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2011 03:00   
Создавање на првата регуларна воена единица на Македонија

Alexander_the_Great
Александар Македонски -

За подобро и поцелосно развивање на ослободителната борба, во пролетта на 1943 година Главниот штаб на НОВ и ПОМ територијата на Македонија ја подели на пет операгивни зони. Со одлука на Главниот штаб беа формирани и штабови на оперативните зони чија задача беше да излезат на терен и да раководат со борбата, а исто така изготви планови за активноста на партизанските одреди.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Проект за автонимија на Македонија, Албанија, Стара Србија и Одрин од 1902 г.

Во ми­на­то­то и ма­ке­дон­ско­то и ал­бан­ско­то на­се­ле­ние додека би­ле под турска власт, се­ко­...

Историја

News image

Срби, Грци и нивните пријатели тврдат дека ние, Македонците, сме разбојници

Познат под псевдонимите Вестителов, Г. Мајков, Георги Траjчев од Прилеп по Првата светска војна пишу...

Иселеници

News image

Илинден - симболот на „Обединети Македонци“ од Канада (27)

Магнетизмот на Илинден во дијаспората најсилно се доживу...

Култура и туризам

News image

МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

Лелеци допираат душава ми ја горат Во мислите бунтоваат со сонот се борат Татковината моли не вика...

Фељтон

News image

Александар Македонски (24)

Кога командниот брод на Александар Македонски премина на тројанскиот брег, во центар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.