Коментари
Среда, 20 Април 2011 03:05   
Може ли татковината да не си ја сакаме

todor-petrov
Тодор Петров -

„Почитувани браќа и сестри Македонци, почитувани пратеници, како претседател на Светскиот Македонски Конгрес, кој претставува неформален Светски парламент на Македонците од сите делови на Македонија во целиот свет, заедно сме речиси дваесет години. Со едни заедно растевме, со други заедно стареевме.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:22   
Перфидна игра на Европа

svekrva
Свекрва -

Во новата резолуција за напредокот на земјата, со која Европскиот парламент му препорачува на Советот на Европската Унија итно отпочнување на преговори со земјата, наместо македонски јазик се користи терминот официјален. Оваа резолуција беше прифатена со 506 гласови “за“, 44 против и исто толку воздржани.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:20   
Историјата не е само минато, туку и темел на иднината

misko-taleski
Мишко Талески -

“Само неуките и неразумни луѓе можат да сметаат дека минатото е мртво и со непреоден ѕид засекогаш одвоено од сегашноста.”

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:14   
Македонски „Камелот“ на островот Ахил

salonika
Салоника -

Формирањето на Архиепископијата "Јустинијана Прима" во 535 година, како државна творба од страна на Јустинијан I,  а подоцна призната како канонски исправна црква на Петтиот вселенски собор во 553 година, ќе биде од посебен значење во ширењето на христијанството не само на Балканот туку и пошироко.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:10   
Македонците од Егејска Македонија бараат полна слобода на целиот македонски народ

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

За врема на Втората светска војна во Егејска Македонија македонскиот  народ масовно се вклучи во ослободителното движење на грчкиот народ и создаде свои партизански единици. Одредите „Јане Савдански" и „Даме Груев"  во текот на зимата 1942-1943 година преминуваат од реонот на Битола и Преспа во Егејска Македонија, кои меѓу македонскиот народ развиваат значајна политичката агитација.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:07   
Што и кројат на Македонија?

gordana-dimovska
Гордана Димовска -

Богатото културно и историско наследство на Македонија и ден денес ги отвора апетитите на соседните земји кои  ‘посегаат‘, присвојуваат и  ја негираат македонската нација. Дури и географската територија не е толку голема колку што е голема нашата историја, култура и традиција. Наследство кое се предава од колено на колено и кое никако не смее да се изгуби или обезвреднува ниту од самите Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:30   
Потомците на Александровата војска

svekrva
Свекрва -

Македонија не е само Републиката. Македонија е наследството на Империјата, од Северна Италија, преку Дунав, дури до Кина и Индија. Во тоа е големината на македонската цивилизација, како цивилизација на мирот и љубовта, а не на војната и омразата.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:20   
Македонија не преставува закана за мирот и стабилноста во регионот

mane
Мане Јаковлески -

Грција во светот веќе е позната како држава која не ги почитува одлуките на Судот на правдата. Отука се поставува прашање, како ќе реагира јужниот сосед, доколку Судот во Хаг оцени дека Грција ја прекршила Времената спогодба со ветото во Букурешт или пак истиот се прогласи за ненадлежен во случајот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:15   
Само со правите луѓе кон достоинство и развој

katerina_klimoska_2
Катерина Климоска -

Нашата Земја во овој период се соочува со голем предизвик: предизвик дали ќе продолжи со изградба и напредок или предизвик да се врати назад во транзиционите години каде живеевме во застој?!

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:10   
Двотретинско мнозинство наместо вето

misko-taleski
Мишко Талески -

Двотретинско мнозинство  наместо вето за членство во ЕУ и НАТО.

Се шетале мајката и малото дете по улица. Дете како дете здогледало фрижидер со сладолед и запнало мајка му веднаш да му купи. Таа пак го лаже дека нема пари, ова не верува... ладно било времето, ќе настине....тоа рика од плачење.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ламбе Арнаудов: Неколишевизам

Никој нема право да ја консумира слободата и во неа да ужива, ако претходно не ја заработил за друг....

Историја

News image

Трлиски инцидент

По Првата светска војна, соочени со фактот дека големите сили ја санкционираа поделбата на Македониј...

Иселеници

News image

Одгласи на Илинденското востание во различни кругови во светот (13)

Одгласите за Илинденското востани биле големи во различни ...

Култура и туризам

News image

Музеј на Старата скопска чаршија

Музејот на Старата скопска чаршија е сместен во рамките на Сули ан. Основан е како придружна институ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (10)

Напливот на бегање од Елада предизвика и други соодветни барања, бидејќи намесниците...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.