Коментари
Среда, 25 Мај 2011 03:30   
Тројцата јавачи на апокалипсата

mane
Мане Јаковлески -

Се повеќе се назираат обидите на партиските лидери на СДСМ, ВМРО НП и ОМ, некогашните лути партиски противници, Бранко Црвенковски, Љубпчо Георгиевски и Љубе Бошковски да формираат неприродна лево-десна коалиција по изборите.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:20   
Во Шутка се води битка за секој глас

svekrva
Свекрва -

Според пописот од 2002 година, во општина Шуто Оризари живеат 17.357 жители, од кои 13.311 се Роми.  Меѓутоа врз основа на ромските невладини организации овој број е многу поголем и се движи над 20.000 лица. Девет години потоа, со оглед на наталитетот во ромската заедница, овие бројки се многу поголеми.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:15   
Самокритички осврт на нашите нереални патриотски кандидирања за пратеници

janko_tomov
Јанко Томов -

Да си поставиме едни општи прашања: дали сме вистински патриоти, ако само ја критикуваме владата на премиерот Груевски, или пак со тоа сме против ВМРО-ДПМНЕ и отпочнатите, со успех, демократски процеси?

 

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:10   
„Вардарска долина“ проект на иднината

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

„Вардарска Долина“ е најголемиот стратегиски проект на Македонија во енергетскиот сектор. Со овој проект се опфаќа рационално и интегрално користење на водните ресурси во државата, што ќе доведе до значително зголемување на водниот и економскиот потенцијал на земјата. Но, истовремено и ќе се измени географската мапа на Македонија. За многумина незамисливо, но со овој мега проект може да се овозможи до Велес да пловат вистински бродови.

Повеќе...
 
Среда, 25 Мај 2011 03:05   
Грчки фалсификат во најпознатите светски преводи на библијата

aleksandar-donski
Александар Донски -

Во најпознатите преводи на библиската старозаветна Книга на пророкот Даниел, вештачки е уфрлен зборот „Грција“, иако според оригиналниот текст на старохебрејски требало да стои – Македонија!

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:10   
Започна кампањата за парламентарните избори

svekrva
Свекрва -

СДСМ и партиите од опозиционата коалиција, повторно предвремено, под мотото „За твојата иднина“ ја започнаа својата кампања со протесен митинг пред Владата. Опозијата пред своите членови, симпатизери и подржувачи, ја преставија програмата и кандидатите за пратеници за престојните парламентарни избори.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:08   
Можни нови бранувања на Балканот

jasmina-gjorgjievska
Јасмина Ѓорѓиевска -

Додека изборната кампања за предвремените избори кои ќе се одржат на 5 јуни го привлекуваат вниманието на јавноста во Македонија, за тоа време српските новинари се занимаваат со „еретичката“ изјава на заменик-премиерот  на Србија, Ивица Дачиќ, во која тој изјавил дека поделбата на Косово е единствено решение.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:01   
Штетни грешки од автори на македонски историјски дела

janko_tomov
Јанко Томов,
Бризбен, Австралија -

 

Грешките се состојат во тоа  дека некоректно и неадекватно на вистинските историјски податоци, кои се состојат во древните книги историјски написи и сл., не ја бранат со најнови факти, од археолошки артифакти, својата македонска историја, туку со тоа му прават услуга на антимакедонските пропаганди, од соседите на Република Македонија, за менување на уставното име на Македонија и со тоа и менување и изгинување на националното македонско име.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:00   
Бискупот Аугусто Бонети за преговорите со Теодосиј, Митрополит скопски 4 декември 1891 г.

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов -

Римокатоличката црква низ историјата има изградено и воспоставено посебен однос на почит кон Македонија и Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Длабоките корени на овие односи кои датираат од почетоците на христијанството, со доаѓањето на апостол Павле во Филипи и воспоставувањето на првите црковни општини во Македонија и Европа, се продлабочуваат за времето  на Кирил и Методиј, а резултираат со устоличувањето на Самуил за цар, со круна кој ја испраќа римскиот папа.

Повеќе...
 
Петок, 13 Мај 2011 08:59   
СО СИЛА, УБАВИНА НЕ БИВА

maja_danielss-2Маја Даниелс

Токму кога помислив дека го надминавме каменото доба и работите ги решаваме со дијалог во земјава, ќе се најде некој со простотилукот да ме стаписа.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (3)

Се договоривме на 13 јуни во кафеаната на Никола Талески-Коле, од битолското село Новаци, да формира...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија – „Ние не разбравме дали јазикот е македонски или грчки“

"Сите заедно го посетивме училиштето. Учител зборува многу лошо грчки. Тој побара од децата тие да п...

Иселеници

News image

Голем протест на МАКЕДОНЦИТЕ во Канбера, Австралија

На протестот присуствува околу 5000 преставници на македон...

Култура и туризам

News image

Кузман Капидан барал неограничени права и му ги дале

Кузман Капидан бил родом од Дебрца. (Во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или...

Фељтон

News image

Александар Македонски (20)

Откако Александар Македонски беше признат за хегемон на Лигата додека е жив, се сост...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.