Недела, 24 Јануари 2010    PDF Печати Е-пошта
Вечер со музиката на Македонскиот Квартет ”Мјузик прогресив“ во Чешкиот културен центар во Софија, Р. Бугарија

Концерт „Мјузик Прогресив квартет“ во Софија, Р.Бугарија на  26.01.2010 година од 19.00 часот.

kvartet„Мјузик прогресив квартет“ чии членови се Владимир Лазаревски на  обоа, англиски рог и ерменски дудук, Владимир Крстев на виолина и тамбура, Марко Виденовиќ на  виола, аражман и композитор и Паскал Краповски  на виолончело и презентер ќе го имаат својот настап на (26.01.2010), во 19 и 00 часот, во Чешкиот културен центар“, во Софија. На програмата се наоѓаат композиции од репертоарот на квартетот инспирирани  од македонскиот музички фолклор.  Настапот го организира Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.


Music Progressive Quartet е македонски камерен музички ансамбл во кои членуваат  Владимир Лазаревски на обоа, англиски рог и ерменски дудук, Владимир Крстев на виолина и тамбура, Марко Виденовиќ на виола композитор и аражман, и Паскал Краповски на виолончело.

Главна идеја и воедно движечка сила на овие млади музичари беше да донесат освежување на македонската музичка сцена како и да воведат нов звук на светскиот музички пазар преку комбинирањето нa македонскиот фолклор со примеси на џез и сето тоа отсвирено на инструменти кои најчесто се застапени во класичната музика.

„Мјузик Прогресив квартет“ реализираше голем број концерти во Македонија и  странство. Свои забележителни настапи, квартетот имаше на американскиот континент, како и во Европа.  Својот пробив на меѓународната сцена го направија  во  март, 2008 година, во Македонскиот културен центар во Њујорк, САД, каде што Мјузик Прогресив квартет ја престави успешно македонската музика и култура, за што и сведочат многубројните критики по концертот. Во мај 2009 година, квартетот имаше одличен настап во преполната сала во комплексот на храмот „Христос Спасителот“ во Москва, по повод меѓународната манифестација „Денови на словенската писменост и култура“. Истовремено, овој настап беше искористен и за светска промоција на нивниот прв носач на звук „STREAM“,  кој беше пуштен во употреба. По Москва, следуваше и успешниот настап во Виена, каде што „Мјузик прогресив квартет“ настапи во познатиот џез клуб „Порги и Бес“. Концертот во Софија, ќе биде искористен за промоција на албумот „Стрим“, како и промоција на нови композици кои ќе се најдат на нивниот следен носач на звук во 2010 година.

Специјален гостин на концертот во Софија, ќе биде вокалот Македонка Цветкова Виденовиќ, а на концертот ќе настапи и гостинот од Бугарија Димитар Каранфилов на контрабас.

Мјузик Прогресив Квартет.

 

На прво место

News image

Во Европа државата се бори против криминалот, само во Македонија криминалот и криминалците се држава

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани: „Мора да ги избркаме од Владата криминалците ако сакаме во Евро...

Историја

News image

Во есента на 1943 година се формира Иницијативен одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ

Воените и политичките успеси во 1943 година го забрзаа развитокот на органите на народната власт, та...

Иселеници

News image

НОВ ПАТ КОН АФИРМАЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА

“МОЈАТА ОМИЛЕНА ПРИКАЗНА” И ОД “БУКВА ДО БУКВА АЗБУКА” Н...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (20)

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (20) МОЛИТВЕНИ ТЕКСТОВИ – МОЛИТВА КОН СВЕТА...

Фељтон

News image

Александар Македонски (61)

Александар Македонски (61) КОВАНИТЕ ПАРИ НА АЛЕКСАНДАР ВО АНТИЧКАТА МАКЕДОНСКА ИМПЕ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.