Среда, 15 Февруари 2017    PDF Печати Е-пошта
Големиот комита со турски офицери

Гордана Димовска- Австралија

goce-delcevКога Гоце Делчев еднаш одел по организациона  работа низ Леринско, зад него се движела голема потера од турски аскер. Гоце Делчев отседнал во куќата на селскиот раководител. По извесно време во селото пристигнала турската потера и оној што ги распоредувал Турците по куќите, во куќата каде што бил сместен Гоце Делчев сместил и двајца турски офицери. Тие не знаеле дека таму се наоѓа и Гоце Делчев. Делчев од тоа ни најмалку не се уплашил. Тој пројавил таква смелост и влегол во собата каде што биле сместени Турците. Тој знаел убаво турски. Водел со нив долг разговор за немирната положба на турската власт од комитите. Тие биле искрени со него и му објасниле дека го ловат најголемиот комита Гоце Делчев. Гоце се оплакувал дека не му одела трговската работа поради насилствата што ги прават комитите. Кога осамнало, Делчев мирно си го продолжил патот по леринските села.

Легенда ЗА ПИРИН ПЛАНИНА

Еден цар сакал да знае колку езера и извори има на Пирин планина и му ветил награда на тој кој ќе ги изброи, а згора на тоа и ќерска си за жена. Многумина оделе, а малкумина се враќале живи, зашто ноќно време доаѓале јуди и ги убивале. Затоа никој не се нафаќал да ги изброи. Најпосле се нафатиле двајца браќа близнаци да појдат и да ги избројат. Тие стигнале на Пирин Планина и вечерта кога сакале да поспијат, помалиот брат му рекол на поголемиот:

- Бате, да си легнеме така што нозете да ни се поклопат, та да бидеме како еден човек со две глави.

Штом си легнале, поголемиот брат од замор од долгиот пат заспал, ама помалиот брат сон не го фаќал и не можел да спие. На полноќ двете јуди кога виделе човек со две глави, едната и рекла на другата:- Сестро жими триста шеесет и шесте води на Пирин, ако сум видела досега човек со две глави.

А другата рекла:

- Триста и шеесет и шесте езера ги оставам, ако не ги откинам и двете глави со еден замав.

- Јас го знам тоа сестро, одговорила првата, ама со него и деветмина браќа.Ајде побрзо да си одиме и до утре да помислиме. Помалиот брат го рабудил поголемиот и му рекол:

Бате станувај, јас ги избројав водите на Пирин Планина. Потоа отишле кај царот , му кажале за бројот и помалиот брат се оженил со царската ќерка.

 

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА НА 23 АПРИЛ ВО СИДНЕЈ!

18 април 2017 година, Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија - Во организација на Светскиот Македонски К...

Историја

News image

Последно писмо на гемиџијата Јордан Попјорданов - Орце испратено до неговата Кате- 1903 година

Кога ќе го читаш моето писмо мене веќе нема да ме има - јас ќе бидам труп или веќе фрлен во некоја д...

Иселеници

News image

Тодор Радевски

Тодор Радевски (? - 23.03.2016), познат како Тоде или Тодо...

Култура и туризам

News image

Село Лазоровци – Кичевско, репортажа на Влатко Билески

Селото Лазоровци лежи северо-источно од Кичево: од запад се допира со котлинското дно, а од исток со...

Фељтон

News image

За делото „40 поклоненија пред гробот на свети Кирил философ во Рим“ (23)

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, поглавар на Македонската правосла...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.