Среда, 21 Јуни 2017    PDF Печати Е-пошта
Ново дело на дипломатот Константин Дораковски

susulemenkoНеодамна од печат излезе книга со драмски текстови под наслов „Шушулеменко“ од дипломатот Константин Дораковски. Тоа е дело на првиот македонски дипломат во Канада (в.д. генерален конзул на Република Македонија во Торонто,1997-2001, како и прв македонски дипломат во Канбера, Австралија (2003-2006), а потоа повтороно  во Канада како министер советник во Амбасадата на РМ во Отава (2010-2013).

Константин Дораковски кој потекнува од печалбарско Љубојно, а одраснал во Битола, не е само дипломат. Тој е  и писател и автор на повеќе дела, меѓу кои, на романот „Трите брега на душата“ (1995).  Низ своите драмски текстови тој пројавува интерес за повеќе теми кои  се наметнуваат со актуелниот пристап во современиот временски  простор. Тие даваат белег на појавите кои задираат во собитијата на времето низ кое поминува општественото и човековото живеење.

Делото „Шушулеменко“ , со поднаслов „Новиот ракопис на Птоломеј додека Сонцето изгрее на Запад“ задира во пројавениот интерес  за барање на нашите идентитетските корени во далечните антички времиња и нуди две испреплетени приказни, од една страна се профилираат поедини појави од некои современи ставови и погледи за себенаоѓање  во   минатите историски етноси и настани, а од друга се осврнува на настаните и влијанијата кои ја издигаат една личност на пиедесталот на историската големина.

Додека Сонцето изгрее на Запад, пак,  го пренесува секојдневието, надежите и очекувањата на обичниот човек  во предвечерието на распадот на поранешната Федерација и рефлексиите од  некои од минатите времиња  во кои се создавала македонската држава а што оставиле контроверзи  и длабоки траги  во свеста, меморијата и меѓусебните односи  на поедини учесници.

Инаку, драмскиот првенец „Шушулеменко“ кој беше подготвен уште во  1972 година  претставува фарсична игра за феноменот на моќта, власта и владеењето, подготвуван во Драмски театар Скопје, но  не заживеа на  јавна  сцена (беше одржана само предпремиерна изведба), заради партиската пресметка со појавата на либерализмот во тогашната СФРЈ, а со својата безвремена  актуелност  за општочовековата опседнатост со моќта на власта   останува да опстојува  и повторно да си го најде местото на театарската сцена.

Овие драмски текстови на Константин  Дораковски, создавани во подолг временски период,  со темите, актуелноста и  пластичноста на опишаните настани и карактери претставуваат предизвик за театарската продукција во Република Македонија.

Славе Катин

 

На прво место

News image

Законот за двојазичноста не смее да се дозволи да стапи во сила

Уставот мора да се почитува, без потпишан указ од страна на Претседателот на Република Македонија не...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија - борбите во Ениџевардарското Блато

„Со спомени за боречките подвизи и за страдањата на (македонскиот народ-н.з) се полни не само планин...

Иселеници

News image

Илинден - симболот на „Обединети Македонци“ од Канада (27)

Магнетизмот на Илинден во дијаспората најсилно се доживу...

Култура и туризам

News image

МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

Лелеци допираат душава ми ја горат Во мислите бунтоваат со сонот се борат Татковината моли не вика...

Фељтон

News image

Александар Македонски (24)

Кога командниот брод на Александар Македонски премина на тројанскиот брег, во центар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.