Среда, 27 Септември 2017    PDF Печати Е-пошта
Старите македонски имиња на месеците

meseci

Ги знаете ли старите македонски имиња на месеците? Нивните архаични имиња биле поврзани со природните циклуси или земјоделските работи кои се случуваат и вршат во периодот на соодветниот месец.

 • Јануари: се нарекува коложег – месец во кој се горат голем број дрва.
 • Февруари: се наречува сечко – месец на ледот.
 • Март: се нарекува цутар – месец на цветањето.
 • Април: се нарекува тревен – месец на тревата.
 • Мај: се нарекува косар – месец на косењето трева.
 • Јуни: се нарекува жетвар – месец на жетвата.
 • Јули: се нарекува златец – наликува на златен месец.
 • Август: се нарекува житар – месец на житото.
 • Септември: се нарекува гроздобер – месец на берењето грозје.
 • Октомври: се нарекува листопад – месец на паѓањето листови.
 • Ноември: се нарекува студен – првиот многу студен месец.
 • Декември: се нарекува снежник – месец на снегот.
 

На прво место

News image

Донесов одлука да не го потпишам указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.