Среда, 25 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
Песна со истрај на комитски дух

slusam-kaj-sumat-sumite

(Инспириран од песната
„Слушам кај шумат шумите“
фантастична преработка на
музичкото дуо Next Time на браќата
Мартин и Стефан Филиповски)

О, војводи храбри Македонци славни
во дослух сум веднаш со Илинден светол
светол како сонце во убав ден
штом гласот на зурлите успеа
во мене да пробуди комитски ген
востанички ме разбрани ко немирно море
и топотот на коњите во стрес и бес
ме разбрани и гласот на тапан што грми
небаре се истрел на куршум врел
та во мене екот е посебен ек
илинденски слики пред очи да гледам
илинденска историја од пред еден век.

О, другари верни, Македонци смели
со војводи челни во нерамен бој
вие се боревте со срце и душа
за слобода мила или за смрт
а песната комитска сѐ уште е сведок
поттикнува радост кога се слуша
но денес штом допре до моиве сетила
чинам како пред мене за миг да се створи
комита војник со нога да стапна
та тогаш замаен сиот во занес
не издржа чувство, се претвори во облак
по небото ширно на очиве мои
и потајум солза од око ми капна.  
 
О, комитска песно непресушна реко
гордост си за секој којшто те слуша
песна си со завет за потомци идни
песна си од која непокор звучи
песна си што бодри комитска душа
затоа си вечна со бунтовен сјај
затоа те пееме и ќе те пееме
милозвучна песно со магичен крај.

Саво Костадиноски

 

На прво место

News image

Ти мора да си многу глуп…

Најчевска до Заев: Ти мора да си многу глуп…

Историја

News image

Маkедонiя и младотурkи - Aлеkсандръ Амфитеатровъ (1912)

              Рускиот патеписец Aлександар Амфитеатров во 1912 г., говорејќи за битк...

Иселеници

News image

Д-р Игор Јанев – бранител на името на Македонија

Меѓу големиот број Македонци со различно образование, зани...

Култура и туризам

News image

Дела на Славе Катин посветени на црковното и духовно-националното живеење

Славе Катин припаќа на Преспа, на Македонците во дијаспората, на етничка Македонија и на Македонскат...

Фељтон

News image

Александар Македонски (41)

Во текот на битките во Источен Иран, картата покажа дека погрешно беа претставени не...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.