Среда, 28 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
„Послание на Св. Апостол Павле до ФИЛИПЈАНИТЕ“

sv-apostol-pavle15. “А знаете и вие, Филипјани, дека во почетокот на благодестието, кога излегов од МАКЕДОНИЈА, немаше ниту една црква нешто да ми даде или нешто да примам ОСВЕН ЕДИНИТЕ ВИЕ; * 2 Кор.11,9.

16. Зашто и во Солун, и еднаш, и вторпат, ми пративте нужни работи“

“Послание на Св. Апостол Павле до СОЛУНЈАНИТЕ”:

1. “Од Павла, *Силуана и Тимотеја – до Солунската црква во Бога Отецот и во Господа Исуса Христа: вам благодат и мир од Бога Отецот и од Господа Исуса Христа.

2. Секогаш Му благодариме на Бога за сите вас, спомнувајќи ве во молитвите наши.

3. И непрестано го спомнуваме делото на вашата вера, трудот на вашата љубов и трпеливоста на надежта ваша во нашиот Господ Исус Христа пред Бога и Отецот наш.

4. Знаеме, возљубени браќа, за вашиот избор од Бога,

5. зашто нашето благовестие кон вас беше не само со слово, туку и со сила и со Светиот Дух, и со голема увереност: сами знаете какви бевме за вас помеѓу вас.

6. И вие се угледавте на нас и на Господа, кога во големи маки со радост го примивте словото од Светиот Дух,  * 1 Кор. 4, 16.
 
7. така што станавте образец за сите верници во МАКЕДОНИЈА и Ахаја. 8. Оти од вас се заврза словото Господово не само во МАКЕДОНИЈА и Ахаја, туку и *во секое место се пронесе славата за верата ваша во Бога, така што нема потреба ние нешто да зборуваме. *Рим. 1,

8.“ До Солуњаните прво

9. “За братољубието пак нема потреба да ви пишувам, оти вие сами сте научени од Бога * да се сакате еден со друг, * Јован 13, 34.

10. бидејќи така и постапувате со сите браќа по ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА.”OD BIBLIJATA.....

 

На прво место

News image

Димков : Во Службениот весник стои дека референдумот е неуспешен

Димков:Цврсто стоиме на ставот- нема промена на Уставот со цел промена на уставното име

Историја

News image

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна Република Бугарија за исправки во учебниците по истори

Ноември 1947 г. Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во п...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (14)

Иселувањето од прилепскиот крај на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски...

Култура и туризам

News image

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (53)

Во Суса тој ја изрази оваа идеја со непогрешлива јасност и на симболичен начин за це...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.