Среда, 21 Март 2018    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

ivan-trposki-makedonija

Лелеци допираат душава ми ја горат

Во мислите бунтоваат со сонот се борат

Татковината моли не вика за спас

Да стиснеме тупаници и кренеме глас

Во земјата воскреснале лигуши и јуди

Браќата ги кодошат Господ да им суди

Кој посегна браќа јазик да ви сече

Да пркоси ѕверски живи да ве пече

Кој сака насилно и земја да ни земе

Куќа да му гори да му згасне племе

И земјата знае да плаче и рида

Кога над неа кула од коски се ѕида

О Господе златен дај ми малку сила

Да одлетам повторно во земјата мила

Да застанам гордо на нејзиното раме

И високо да го развеам македонското знаме

Да кликнам силно со воинствен глас

Македонијо, ние сме твои, сметај на нас

Татковино, наша си и на друг не те даваме

Македонијо, слушни не, ние не те забораваме

Иван Трпоски

 

На прво место

News image

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.