Среда, 31 Октомври 2018    PDF Печати Е-пошта
Јубилеј на МАКЕДОНСКОТО ЛИТЕРАТУРНО ДРУШТВО „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“

40-godini-jubilej-prlicev

Во Сиднеј достојно прославен јубилејот на МАКЕДОНСКОТО ЛИТЕРАТУРНО ДРУШТВО „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“

На 19 октомври во просториите на Civic Theatre во Hurstville на свечен начин беше прославен 40 годишниот јубилеј на Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј.

Прославата на овој јубилеј беше во склопот на Фестивалот за уметност Discovery во грдската општина Georges River и од името на Градоначалникот, уметничкиот директор на фестивалот Anne-Marie Wiles ја отвори јубилејната програма. Поздравен говор одржа The Hon Moselmane Shaoquiett, MLC (NSW Legislative Council) од Горниот дом на владата на Нов Јужен Велс при што го нагласи големото значање што Литературното друштво го има одиграно за овој четири децениски период во одржување и промовирање на македонскиот јазик и култура во Австралија.

Потоа со поетските звуци на Прличев, Константин, Рацин и Коневски преставени од Лариса Мабеи, зборуваше Душан Ристевски, почесен претседател на Литературноро друштво, кој се осврна на улогата на Друштвото во афирмација на македонскиот јазик, култура и нација на овие простори како и во активното вклучување на организирање на македонската заедница во заштитата на правата и идентитетот на Македонците.

Катарина Ципушева, класичен филолог, од Универзитетот Маквари во Сиднеј, ја промовира Антологијата „Ѕуница“ со поезија од членовите на Друштвото во која се застапени 25 поети. Со поезија од истата се преставија Иван Трпоски, Ристо Галевски, Гроздан Јовановски, Бранко Наумовски, Перо Дамчевски-Коцин, Наум Пауноски и Душан Ристевски.

Стефо Нанцу, драмски писател режисер и артист, ја промовира книгата - монодрамата „Каменот од Роби“ од Душан Ристевски, а артистката Валентина Апостоловска рецитираше извадоци од истата.

Книгата поезија „По свет за малку среќа“ од Гроздан Јовановски ја промовира Бранко Наумовски, поет, учебникар и наставник по македонски јазик, а Лариса Мабеи се престави со поезија од истата.

Артистката Гордана Милошевска од Македонскиот театар од Сиднеј настап со комичниот скеч „Шекира гледа на карти за промена на името на Македонија“.

На прославата исто така се доделија наградите од традиционалниот конкурс за Прличева награда за 2017 година и истите ги престави членот во Жири комисијата, наставничката Мери Петковска.

За јубилејот до Друштвото пристигнаа стотина честитки од членовите, соработниците, почесните членови како и од Агенцијата за иселеништво од Македонија, со единствена желба работата да продолже во негувањето и афирмацијата на македонскиот јазик и култура. Извадоци од овие писма и пораки беа читани на средбата.

На крајот на програмата на членовите на Друштвото како и на долгодишните помагатели и соработници им беа доделени благодарници со желба да се продолже во одбрана на македонскиот јазик зашто додека го имаме јазикот ја имаме и татковината и како што се сака својот народ така треба да се милува и својот јазик.

ДР

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.