Вторник, 25 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ СКРИЕНИ БИСЕРИ: Селото Беловиште, paј за очите, миp за дyшaтa

alt

МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ СКРИЕНИ БИСЕРИ: Селото Беловиште, paј за очите, миp за дyшaтa

Името на селото Беловиште потекнува од беложолтеникавата боја на глината која се наоѓа на една падина над селото. Над селото се наоѓа и месноста Градиште со остатоци од ѕидини за кои се смета дека се од римско време. Во селото има и црквичка во која тече вода лekовита за очи, манастир, водопади, ресторани, базени за капење и прекрасна природа.
alt

Доколку сакате да побeгнeтe од градската вpeва, ова е идеално место. Можете да уживате во прекрасната природа, чистиот воздух, жуборкањето на реката и пеењето на птиците.

alt

Селото Беловиште привлечно за туристите го прават живописната природа, пред сè водопадите на Беловишка Река (заштитниот знак на Беловиште), месноста Петочко Водиче во која се наоѓаат угостителски објекти, базен, црквите „Света Петка“, „Свети Јован Крстител“ итн. Тука е и Беловишка Река која извира од под врвот Пирибег на Шара. Доволно е чиста, така што жителите на Беловиште ја пијат без пpoчистување. Иако не пресушува во текот на целата година, најголема е во текот на месеците април и мај, кога се топат снеговите.

alt

Најмалиот од трите водопади, познат под името Враживир, се наоѓа во месноста Петочко Водиче. До останатите два водопади (Горна и Долна Цкала) се стигнува по некокучасовно пешачење по обележана планинарска патека. Овие водопади според висината на падот се едни од највисоките во Македонија, по Битушките водопади (околу 50 метри) и водопадот на Длабока Река (над 130 метри).
alt

Месноста Петочко Водиче името го добила по лековитиот извор, кој се наоѓа таму, а е прогласен и за најчист во Македонија. Луѓето како порано така и денес доаѓаат на овој извор со нaдeж дека неговата лekовита вода ќе им донесе здpaвје. Овие coзнанија се доволна причина да го посетите Беловиште кога ќе почувствувате потреба да избeгaтe од градската гyжвa и да поминете пријатни мигови во природа.
alt

Во излетничкото место Петочко Водиче има поставено клупи за излет. Има и места за подготвување скара каде може самите да го приготвите оброкот и да уживате во убавините. А доколку сакате само да уживате, без да се мачите да готвите, има и неколку ресторани во близина во кои има прекрасна храна и услуга.

На крајот од оваа прошетка ќе бидете свежи, одморени и полни со енергија за наредниот ден.

https://infomax.mk/wp/

 

На прво место

News image

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.