Среда, 11 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (20)

galileja1

ИНТЕРЕСНО ПАТУВАЊЕ НИЗ ГАЛИЛЕЈА

На патот што води од Тел Авив кон Назарет, Тиверијада и кон другите места од Галилеја тргнавме во утринските часови и поминавме низ многу интересни и живописни населе­ни места, што предизвикуваат изненадување и восхит за секој посетител. Овие преде­ли само до пред шеесетина години биле ненаселени, речиси пусти, а површините не­об­работени

Но, во последниве децении, на сметка на Тел Авив и на другите примор­ски градови, кои поради излезот на Средоземното Море се ограничени во просторното ширење, овде сé повеќе се гради, особено во Галилеја, каде се подигаат нови населби и урбани живеалишта.

Со ширењето на новите населби, државата настојува постепено да се ослободува од големиот прилив на населението во големите градови. На тоа се при­нудени, зашто во последните неколку години бројот на вкупното население во Из­ра­ел се зголемува со постојаното доселување на Евреи од другите земји, особено од државите на поранешниот Советски Сојуз.

Во исто време, паралелно со подигањето на нови­те населби се градат и нови фабрики и други преработувачки капацитети, со што ефи­ка­с­но се намалува бројот на невработените. Во првата година од доселувањето на дој­ден­ците им се обезбедува социјална помош, додека да се снајдат и да почнат сами да за­работуваат за живот. Социјална помош може да се добие преку обезбедување стан и извесен дел средства за храна, или, пак, добивање средства за обезбедување на сите по­треби за храна, а станот да си го обезбедат сами.

galileja2

Галилеја

Меѓутоа, во последно време социјалната помош за новодојденците се зголемува, зашто повеќе примери од практиката покажу­ва­ат дека ниту едната ниту другата варијанта не се доволни за нормална живеачка спо­ред стандардите во државата каде што просечната месечна плата изнесува околу 1.500 УСА долари.

Освен тоа, на жителите во Израел им се обезбедува и бесплатно уче­ње на хебрејскиот јазик и на други странски јазици, а им се овозможува и бесплат­на стручна обука преку разни курсеви, со што новодојденците постануваат квалифи­ку­вани и ко­ри­с­ни и за себе и за државата.

Нашиот престој беше организиран преку патничката агенција АД „Компас“ – Скоп­је, која се потруди да имаме пријатен престој и да се запознаеме со голем број кул­турно-историски споменици. Така, на пат за Назарет поминавме долж средоземноморскиот брег, каде речиси на средината од патот, меѓу Тел Авив и Хаифа, се наоѓа исто­ри­ското место Кесарија, град со големо пристаниште. Него го изградил Ирод Велики и го нарекол според царот (кесарот) Август. Таму било престојувалиштето на римската вој­ска и седиште на римскиот управител.

На 30-тина километри северно од Кесарија, пак, се протега градот Хаифа, што е смес­тен на падините на планината Кармел, на брегот на Средоземното море. Со овој град е тесно поврзана еврејската историја, особено на оние Евреи кои по нивното при­стиг­нување во Хаифа, биле вратени назад во Европа, а притоа многумина се удавиле во мо­рето. За христијаните Хаифа претставува важен град бидејќи во него се наоѓа пештерата на све­ти Илија. Хаифа претставува голем трговски град и пристаниште во кој се наоѓа познатиот Тех­нички институт за наука и технологија.

Посебна живописност на Галилеја и, воопшто, на Израел му дава реката Јордан. Таа извира од планината Хермон, минува низ Галилејското Езеро, потоа тече низ цели­от простор по должината на границата меѓу Израел и Јордан и се влева во Мртвото Мо­ре. Старите историски податоци говорат дека Галилејското Езеро, всушност, неко­гаш било проширување на коритото на реката Јордан која тече околу 220 километри од Гали­леј­ското Езеро до Мртвото Море.

galileja3

Планината Хермон

Тоа било со солена вода, затоа и во многу документи и во библиските преданија се споменува како Галилејско, Генисаредско Море, кое е на 215 метри под нултата надморска височина. Во новозаветното време се нарекувало уште и Јан Кинерет. Но, со протекувањето на реката Јордан низ него, водата постепено се от­солувала, така што денес неговите слатки води имаат големо значење.

Северниот дел на Галилеја на хебрејски уште се нарекува и Галил, а поголеми гра­дови се Назарет и Тиверијада. Тие се градски центри што имаат важна улога во раз­во­јот на туризмот, преработувачката индустрија и, воопшто, во развојот на стопанство­то на Галилеја и на Израел.

Назарет се вишнее над долината со црвената земја, Шарон, која се споменува и во библиско време. И не случајно овој дел изобилува со многу библиски места, кои според преданијата во одреден период биле пространи мочуришта. Но, денес со досе­лу­вањето на новите жители, овие мочуришта се пресушени и сега на нив се протегаат план­тажи со портокали, со авокадо, со ореви и слично.

Населбата Хедера претставува најдо­бар пример за исушувањето на мочуриштето. Овде, првите доселеници умреле од ма­ла­рија. Но, упорноста да се опстои и во овие простори ги натерала другите што се досе­лу­вале да ги дупчат површините за да може застоената вода да понира или да истеку­ва кон морската површина.

Сепак, водата морало да остане незагадена и затоа на мочу­риш­тето почнале да се засадуваат еукалиптуси, што во Израел се пренесени од Австра­лија. Тоа се дрва со големи корени кои многу брзо ја апсорбираат мочурливата вода. Де­нес, во овој регион постојат цели плантажи со еукалиптуси, врз чија суровинска база се подигнати и фабриките за производство на хартија и за лековити билки.

Листот од еукалиптусот се ко­ристи за разни лековити напивки и чаеви, а кората од дрвото се користи за правење квалитетна хартија.    Создавањето на плодни ораници овозможува овде да се подигнат и најголемите план­та­жи со памук. Тоа производство денес е унапредено до тој степен што се произведува памук во боја: како на пример, кафеав или зелен памук

Во текот на патувањето се запознав­ме и посетивме и арапски села, населени со Палестинци. Евреите нив ги нарекуваат Ара­пи, бидејќи тие се доселени тука од пред 1948 година. Палестинците, пак, во автономните територии не се израелски државјани, за разлика од Арапите кои се др­жав­јани на Израел и се прифатени и интегрирани во тамошното општество.

Тие ги има­ат сите привилегии како и другите Израелци, со исклучок на тоа што младите Арапи не служат воен рок во израелската армија. Меѓутоа, помладите генерации во Израел веќе упатуваат забелешка со барање и тие како сите млади Евреи, вклучувајќи ги и Бедуи­ни­те, да служат воен рок, момчињата три години, а девојките две години.

Продолжува

c6

Пишува: СЛАВЕ КАТИН

 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.