Среда, 25 Ноември 2020    PDF Печати Е-пошта
Св. ВИРУС ОСВОЈУВАЧОТ СО МАСКЕНБАЛ КАРНАВАЛ

126marija

Св. ВИРУС ОСВОЈУВАЧОТ СО МАСКЕНБАЛ КАРНАВАЛ

Маските владеат

со луѓето веќе.

Преку маски

Расне цвеќе

на злото, антички

анти-човечно.

 

Се замаскираа

Виновните прво

Против невините.

Исправни ќе се

Кои маски сега,

Кој лек

Ако овој век

Оздравее па

Да демаскира

Окупација

од болеста

И во молекули

И во кули

И во космодроми

Вештачки...

 

Природното

Го нападнаа

Болести изУмени

Од избезумени

Земни богови

Со тајни рогови

За да не знае

Здравото

Кое му е правото

 

Против маските:

Без или со маска

Да продоложи

Да е...  човечно.

Марија Емилија Кукубајска

(илустрација: Драган Ѓоргиев)

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Мицкоски со честитка: Св. Сава треба да не обединува во напорите за подобар живот и крај на поли...

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот теат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.