Среда, 07 Април 2021    PDF Печати Е-пошта
Календар на Велигденски датуми

2 9

Велигденски датуми

Велигден е еден од подвижните празници во христијанството и денот на празнувањето е главно различен за секоја година, секогаш е во недела, и главно паѓа во април, а поретко во мај.

Пресметувањето на денот на празникот Велигден се заснова врз месечевите мени, и дополнително е усложнето со исправката на календарот од јулијански во грегоријански.

Овој празник е суштината на христијанството, потврда на  верата  во Бога. На Велигден се слави победата на животот над смртта.

Св апстол Павле рекол: ‘Ако Христос не воскреснеше, празна ќе беше нашата вера‘.

Чествувањата на Велигден укажуваат и на тоа дека ризницата на нашето духовно и национално наследство е богата. Велигденските празнувања ја симболизираат верата и богатата македонска традиција кој опстојува со векови.

Во следнава табела се дадени датите на православниот Велигден помеѓу 1875 и 2124 г. 

год.мес.ден    год.мес.ден    год.мес.ден    год.мес.ден    год.мес.ден    год.мес.ден

1875.4.25.        1876.4.16.        1877.4.8.          1878.4.28.        1879.4.13.        1880.5.2.

1881.4.24.        1882.4.9.          1883.4.29.        1884.4.20.        1885.4.5.          1886.4.25 .

1887.4.17.        1888.5.6.          1889.4.21.        1890.4.13.        1891.5.3.          1892.4.17.

1893.4.9.          1894.4.29.        1895.4.14.        1896.4.5.          1897.4.25.        1898.4.17.

1899.4.30.        1900.4.22.        1901.4.14.        1902.4.27.        1903.4.19.        1904.4.10.

1905.4.30.        1906.4.15.        1907.5.5.          1908.4.26.        1909.4.11.        1910.5.1.

1911.4.23.        1912.4.7.          1913.4.27.        1914.4.19.        1915.4.4.          1916.4.23.

1917.4.15.        1918.5.5.          1919.4.20.        1920.4.11.        1921.5.1.          1922.4.16.

1923.4.8.          1924.4.27.        1925.4.19.        1926.5.2.          1927.4.24.        1928.4.15.

1929.5.5.          1930.4.20.        1931.4.12.        1932.5.1.          1933.4.16.        1934.4.8.

1935.4.28.        1936.4.12.        1937.5.2.          1938.4.24.        1939.4.9.          1940.4.28.

1941.4.20.        1942.4.5.          1943.4.25.        1944.4.16.        1945.5.6.          1946.4.21.

1947.4.13.        1948.5.2.          1949.4.24.        1950.4.9.          1951.4.29.        1952.4.20.

1953.4.5.          1954.4.25.        1955.4.17.        1956.5.6.          1957.4.21.        1958.4.13.

1959.5.3.          1960.4.17.        1961.4.9.          1962.4.29.        1963.4.14.        1964.5.3.

1965.4.25.        1966.4.10.        1967.4.30.        1968.4.21.        1969.4.13.        1970.4.26.

1971.4.18.        1972.4.9.          1973.4.29.        1974.4.14.        1975.5.4.          1976.4.25.

1977.4.10.        1978.4.30.        1979.4.22.        1980.4.6.          1981.4.26.        1982.4.18.

1983.5.8.          1984.4.22.        1985.4.14.        1986.5.4.          1987.4.19.        1988.4.10.

1989.4.30.        1990.4.15.        1991.4.7.          1992.4.26.        1993.4.18.        1994.5.1.

1995.4.23.        1996.4.14.        1997.4.27.        1998.4.19.        1999.4.11.        2000.4.30.

2001.4.15.        2002.5.5.          2003.4.27.        2004.4.11.        2005.5.1.          2006.4.23.

2007.4.8.          2008.4.27.        2009.4.19.        2010.4.4.          2011.4.24.        2012.4.15.

2013.5.5.          2014.4.20.        2015.4.12.        2016.5.1.          2017.4.16.        2018.4.8.

2019.4.28.        2020.4.19.        2021.5.2.          2022.4.24.        2023.4.16.        2024.5.5.

2025.4.20.        2026.4.12.        2027.5.2.          2028.4.16.        2029.4.8.          2030.4.28.

2031.4.13.        2032.5.2.          2033.4.24.        2034.4.9.          2035.4.29.        2036.4.20.

2037.4.5.          2038.4.25.        2039.4.17.        2040.5.6.          2041.4.21.        2042.4.13.

2043.5.3.          2044.4.24.        2045.4.9.          2046.4.29.        2047.4.21.        2048.4.5.

2049.4.25.        2050.4.17.        2051.5.7.          2052.4.21.        2053.4.13.        2054.5.3.

2055.4.18.        2056.4.9.          2057.4.29.        2058.4.14.        2059.5.4.          2060.4.25.

2061.4.10.        2062.4.30.        2063.4.22.        2064.4.13.        2065.4.26.        2066.4.18.

2067.4.10.        2068.4.29.        2069.4.14.        2070.5.4.          2071.4.19.        2072.4.10.

2073.4.30.        2074.4.22.        2075.4.7.          2076.4.26.        2077.4.18.        2078.5.8.

2079.4.23.        2080.4.14.        2081.5.4.          2082.4.19.        2083.4.11.        2084.4.30.

2085.4.15.        2086.4.7.          2087.4.27.        2088.4.18.        2089.5.1.          2090.4.23.

2091.4.8.          2092.4.27.        2093.4.19.        2094.4.11.        2095.4.24.        2096.4.15.

2097.5.5.          2098.4.27.        2099.4.12.        2100.5.2.          2101.4.24.        2102.4.9.

2103.4.29.        2104.4.20.        2105.4.5.          2106.4.25.        2107.4.17.        2108.5.6.

2109.4.21.        2110.4.13.        2111.5.3.          2112.4.17.        2113.4.9.          2114.4.29.

2115.4.14.        2116.5.3.          2117.4.25.        2118.4.17.        2119.4.30.        2120.4.21.

2121.4.13.        2122.5.3.          2123.4.18.        2124.4.9.                      

 

На прво место

Историја

News image

Го подготвувале народот за идната Голема Македонија

Оваа Дружина припаѓа кон денешниот преовладувачки словенски елемент, дека името на тој елемент му е ...

Иселеници

News image

ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ 8 АПРИЛ И НИВНИОТ РАЗВОЈ ВО СВЕТОТ

Меѓународниот ден на Ромите 8 Април се слави, речиси, во сите места во Република Македонија, каде&...

Фељтон

News image

ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ВИСТИНАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.