Четврток, 07 Октомври 2010    PDF Печати Е-пошта
Куново

kunovo-2

Гостиварското село Куново, се наоаѓа на 1020 надморска височина во пазувите на планината Сува Гора, 12 км југоисточно од  Гостивар.

На крајниот јужен дел на Куново, на една височина доминира соборниот храм св.Ѓорѓија, изградена во 1880 година, на темели на многу постара црква.

На иконостасот се поставени 34 икони изработени  од  познатиот зограф Аврам Дичов, син на Дичо Зограф од Тресонче..

Покрај иконите, посетителите ги привлекуваат  фреските во олтарот и на ѕидовите од левата и од  десната страна на иконостасот. Тука се наоѓа фреска на раѓањето на Господ Исус Христос, која наместо да биде насликана  ѕвездата на патештествие, за првпат на раѓањето е насликано  сонцето со шеснаесет крака, познато како сонцето од Вергина.

kunovo1

 

На прво место

News image

Никола Груевски на еден или на друг начин си завзема место во поновата Македонска Историја

На западот реално не му одговараше економски стабилна и независна Македонија

Историја

News image

Привремена влада на Македонија – Единство создадена 1880 г.

Привремената влада на Македонија - Единство е политичка институција на народот во Македонија. Владат...

Иселеници

News image

ВОЛИНЦИ ЈА ОДРЖАА ХУМАНИТАРНАТА ВЕЧЕР

Во саботата, на 10-ти ноември, во прекрасните простории од...

Култура и туризам

News image

ИМПРЕСИВНИ ЦРТЕЖИ НА КАРПАТА „ЦРВЕНИЦА“ КАЈ СЕЛОТО ЛОПАТИЦА, ПРИЛЕПСКО

На околу 1 км западно од селото Лопатица, Прилепско, во подножјето на Селечка Планина, јужно од врво...

Фељтон

News image

Александар Македонски (58)

Во наредните продолженија ќе се обидеме преку порталот „Македонска нација“ да го п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.