Култура и туризам
Среда, 13 Ноември 2019 02:00    PDF Печати Е-пошта
Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо

„Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо“

goce

Повеќе...
 
Среда, 13 Ноември 2019 02:00    PDF Печати Е-пошта
КАКО СЕ ОСВОЈУВАА НАГРАДИТЕ

MEK1

Од историјата на признанијата за заслужни граѓани, по повод деновите на ослободување на македонските градови од фашизмот, II Светска војна

2019година. Штипскиот градоначалник Благој Бочварски, на свечена седница го додели осмоноемвриското признание на заслужните граѓани: Раде Ивановски, пилот на боинг 737, Ристе Љуботенски, сопственик на винарија Имако, Викторија Димитрова-Јованова дописник на МИА, Марија Максимова, музички педагог и Државното средно музичко училиште „Сергеј Михајлов“.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2019 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: Д-Р НИКОЛА ЈАНКУЛОВСКИ ОД РЕСЕН – РЕКТОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ (9)

njankulovski1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2019 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (15)

erihon1

ОД ЕРУСАЛИМ ДО ЕРИХОН

Повеќе...
 
Четврток, 31 Октомври 2019 21:48    PDF Печати Е-пошта
Во наредните денови македонскиот народ празнува неколку големи празници

kitevskiПроф.Др. Мартко Китевски

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2019 11:51    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (14)

jadvasem1

ЕВРЕИТЕ И МУЗЕЈОТ „ЈАД ВА’ШЕМ“

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2019 11:28    PDF Печати Е-пошта
ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: ПРОФ. Д-Р ПЕТРЕ Т. ГЕОРГИЕВСКИ ОД ДОЛНО ДУПЕНИ - ПОЗНАТ СОЦИОЛОГ И ОПШТЕСТВЕНИК (8)

petret1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2019 13:53    PDF Печати Е-пошта
ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (13)

IIM1

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕРУСАЛИМ

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2019 13:13    PDF Печати Е-пошта
ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: Д-Р ВЛАДО ПОПОВСКИ ОД ДОЛНО ДУПЕНИ - ПОЗНАТ ОПШТЕСТВЕНИК И ИСТОРИЧАР (7)

VladoP1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2019 12:51    PDF Печати Е-пошта
Македонија е главниот извор на апокрифите

apokrifi1

Во желбата да се задоволи набожното љубопитство на верниците кое не можеле да ги задоволат канонските списи со скржавите извештаи за личностите од Стариот и Новиот завет главно настанувале таканаречените Апокрифи. Апокрифите по содржина и наслов се сродни со канонските библиски книги, но таков авторитет црквата никогаш не им признала и не ги вовела во канонот.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Бобан Нонковиќ: БАНДАТА НА СДС УКРАДЕ 44 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ИЗДАДЕНАТА ЕВРООБВРЗНИЦА

Бобан Нонковиќ Дека Зоран Заев и неговата бандитска тајфа од криминалното дувло наречено СДС се к...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.