Култура и туризам
Среда, 29 Август 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Влијание на Мијачките градители врз развојот на градбата и градителството на Балканот

karta-na-bugarija-240Во овој труд Мијачката градителска традиција се разгледува од аспект на преселбите и работата на тајфите низ Македонија и балканските земји под Османлиска владеење.

Повеќе...
 
Среда, 29 Август 2012 03:00    PDF Печати Е-пошта
Приказна за хунзите и калешите

hunziОдамна, пред некои 2300 години Александар Македонски ги поведе Македонците по еден долг космички пат полн со енергија. Со многу идеи и дух ги поврза двата континети како два света со различни култури и религии. Изгради градови и проби патишта во најнедостапните краишта

Некои го нарекуваат “патот на свилата” а тоа е македонски пат од светски размери за размена на стока и култура по трајни врски во оредедени меридијани.

Во некои населби живеат потомци на војниците од фалангата и го гледаат светот со сафирно светли очи. - Ние сме од Македонците, велат, бели сме, различни сме од другите. Од Авганистан преку Пакистан до Пенџап на околу 400 километри се живее живот останат од Македонците, сочуван кај племиња високо во планините по патот на фалангата. Таму останале Калешите и Хунзите. Го чуваат и го негуваат македонскиот бит во носиите, везот, накитот, мелодиите и музичките инструменти. Сочувале архаични зборови само Македонци што ги разбираат.

Пред десеттина години во две такви населби се инсталирале грчки мисионери од Атина да ги лажат дека биле потомци и браќа на грчки племиња, дека Александар бил Грк и дека Македонија е грчка.

Ама крвта не се разблажува со вода како вино.

Калешите и Хунзите не се предаваат, го чувствуваат својот ген и зборуваат за тоа како од колено на колено се пренесува македонски идентитет. Раскажуваат како што им раскажувале како Александар дошол со Македонците во нивната земја со непрегледна убавина слична на Македонија.

Три години живеел со нив како дома да си бил и се оженил со нивна принцеза. Се ожениле и војниците и потомство оставиле. Тоа се тие Хунзите и Калешите чии претци се Македонци оставени во градовите Александрии, цели гарнизони, да ја чуваат границата на Македонија како светска империја.

За Македонците тоа не било тешко.

Си живееле фамилијарен живот во негибната убавина како во Македонија. Зад секој хоризонт од планините се криеле уште повисоки планини и со пораскошна природа. Во долините изобилство на води, шуми, лозја, овошни градини, билки, цветови растеле од семињата што Македонците ги донеле и ги засадиле каде што останувале да се потсетуваат на Македонија.

Останале до денеска насади на тополи, јасички, црници крај секој поток како во Пелагонија.

Пред секоја куќа босилек и сардела мирисаат, а во секој дом има садови од бронза и глина какви што ги правеле Македонците.

Јаболкото делишес од Преспа засекогаш ги освоиле луѓето и во секој проспект се гледа и како цвет и како плод во нивите.

Кајсиите, грозјето и смоквите ги сушат како резервна храна што ја носеле во торбите Македонците од Фалангата, така ги научиле и така потомците си прават зимница.

Од суво овошје и снег фалангата си правела сладолед и македонска салата. тие два рецепти го освоиле светот.

На нашите генетски роднини треба да им помогнеме во осознавањето.

Треба да им овозможиме споредба на шарите и боите на везовите и килимите дека се исти како нашите.

Треба да им кажеме дека лавот на нивното знаме доаѓа од Херакло што се наметнувал со лавја кожа.

Треба да им објасниме дека обликот на павтите и другите женски украси претставуваат македонски штит.

Иако немаат објаснување за се, длабоко во себе го чуваат споменот за Александар и Македонците како за свои претци.

Александар е нешто најсвето како мит и религија.

Го слават, му подигнуваат споменици, го изучуваат по школите, се колнат во неговото име.

Ангелина Маркус

 
Понеделник, 27 Август 2012 21:09    PDF Печати Е-пошта
Успение на Пресвета Богородица

________23.11.2011_77Празникот Успение на Пресвета Богородица се слави на петнаесетиот ден од месец август (28 според новиот календар). Нему му претходи двонеделен Богородичен, или Преображенски пост. Овој празник го слави успението, воскресението и прославувањето на Пресвета Богородица, и нејзиното преселување во Царството Божјо во полнотата на нејзиното духовно и телесно постоење.

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Библиотеките со книги од Аристотел

AncientlibraryalexНаучната работа на Аристотел  вклучувала голем број луѓе во препишување на книгите и нивно сместување во библиотеките по светот. И Филип и Александар помагале во изградба на градови со библиотеки, го помагале во образовниот процес во Македонија и во Светот.

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Цепенков и одломка од драмата „Црне војвода“

cepenkov240Марко Костов Цепенков (1829-1920), е најголемиот собирач на македонски народни умотворби, народен раскажувач, поет и писател. Сам се образувал, читајќи разна литература.

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Роднокрајски записи

rodnokrajski-zapisiНаселба во средишниот дел на територијата на општина Кратово рапространета од левата страна на Крива Река. Селото е ридско на надморска височина од 500 м, а од градот Кратово оддалечено 8 км.

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2012 03:00    PDF Печати Е-пошта
Апостол Павле прв го проповедал евангелието во Македонија

misijata-na-apostol-pavle-240Христијанството во Македонија започнало да се проповеда уште во апостолско време. По прифаќањето на христијанството, апостол Павле станал првиот проповедник на новото месијанско учење при своите мисионерски патувања. Апостол Павле, за време на својата мисионерска дејност, спровел повеќе мисионерски и благовеснички патувања, во текот на коишто тој го проповедал меѓу еврејското и паганското население.

Повеќе...
 
Вторник, 21 Август 2012 00:11    PDF Печати Е-пошта
Свети маченик Ананстасиј Спасо Радовишки, 21/8 август

radoviskiВо православниот календар македонскиот светец Спасе Радовишки има два празника: на 21 август според новиот или на 8 август според стариот календар и на 11 септември според новиот или на 29 август според стариот календар.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

ОМД: ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

Историја

News image

Што преставуваше Бугарија за Македонија

На почетокот на август 2017 година Македонија и Бугарија потпишаа Договор за пријателство, добрососе...

Иселеници

News image

ВИСТИНАТА ЗА СОЗДАВАЊЕТО НА ГРЧКАТА ДРЖАВА

Неодамна на интернетската мрежа изненадно се појави видео ...

Култура и туризам

News image

Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката...

Фељтон

News image

Александар Македонски (28)

Кога Александар се укотви, го испрати Парменион со мал дел од војската да го најави ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.