Култура и туризам
Среда, 26 Септември 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Македонски лав

makedonski-lavЅвездата од Кутлеш и македонскиот лав се длабоко навлезени во срцевината на македонштината и се неделлив елемент од македонската историја, култура и идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 26 Септември 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Стари записи

stari-zapisi*Спомени го Господи, со гревови богатиот и слобоумен тах дијак Димитар, кој ја напиша оваа книга.

Повеќе...
 
Среда, 26 Септември 2012 03:00    PDF Печати Е-пошта
Свадбите во Дебарца се прават најчесто во есен по Петковден

svadbeni_obicajiСвадбите во Дебарца се прават најчесто во есен по Петковден, откако ќе завршат полските работи, или во зима во мрсниците, меѓу Божик и Месни поклади. Но пред да се почне со свадбата има ред други претсвадбарски процеси.

Повеќе...
 
Петок, 21 Септември 2012 00:42    PDF Печати Е-пошта
Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) 21/8.IX

bogorodicaПразник на мајката на сите мајки

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници сепак тој почнал да се празнува многу подоцна. Дури откако ослабнало паганството, христијаните покрај на Исус Христос можеле да и одадат заслужено признание и на неговата мајка

Повеќе...
 
Среда, 19 Септември 2012 02:51    PDF Печати Е-пошта
Приказни за кирилично писмо

kirilicaВо крошните на дрвата птиците си прават седела, несат јајца, се испилуваат и пролетуваат. Како и птиците човек од дрво си прави крошна за својот пород. По година дена детето проодува и прозборува. Како јато птици зборовите летаат и ги разнесуваат мислите и пораките на луѓето. Тоа што е напишано останува како цртеж на карпа, симбол, знак, неизбришлива трага на постоење, стигнува до нас како најстаро писмо од Македонија. Ги разбираме писанијата на нашите претци оставени по пештерите, печатите, пергаментите, монетите и книгите со Евангелија од нашата библиска земја. Врвулици од народи и војни со уништувачка сила не ги допреле древниот ум, зборовите, јазикот во комуникација на сите што живееле во македонската империја. Потоа се појавувале нови јазици како латинскиот и православно црковниот јазик со истите македонски букви.

Повеќе...
 
Среда, 19 Септември 2012 02:48    PDF Печати Е-пошта
Кичевската котлина

svadba-ohridКичевската Котлина е средишна област во повисокиот дел од западна Македонија. По нејзините рабни делови се издигаат планинските венци: на Бистра од запад, Букоиќ од север,  Песјак од исток и Церско-беличката планина од југ. Кичевската Котлина главно има квадратен облик. Единствено е отворена со клисурата на Треска кон југоисток.

Повеќе...
 
Среда, 19 Септември 2012 02:45    PDF Печати Е-пошта
Обичаи при свадба во Дебарца-Охридско

svadba-ohridСвадбата  претставува најсвечениот дел од семејниот живот. Низ разнолични обреди, песни, ора, драмски и магиски дејствија на колективот, како роднинска група, перманентно може да се следат религиозните, етичките, социјалните, економските и правните норми на општествениот живот од многу далечни времиња до денес.

Повеќе...
 
Среда, 19 Септември 2012 02:40    PDF Печати Е-пошта
Рекански обичаи и фолклорна традиција

svadbaЕдна од компонентите за вообличување на општата културна слика на регионот е постоењето, одржувањето и третманот на живото наследство, кое ги содржи разновидните сегменти на локалните митови, усните преданија, древните легенди, ритуалите, сезонските обреди и обичаите поврзани со свадбените и посмртните церемонии и верските празници.

Повеќе...
 
Среда, 12 Септември 2012 03:04    PDF Печати Е-пошта
„Добрината е убавина“ од Марија-Емилија Кукубајска

marija-kukubajska-240Најновото дело на поетесата Кукубајска, е резултат на нејзините повеќегодишни интердисциплинарни искуства и истражувања во биотиката и културата на живеење, во кои централна тема е книжевно-поетското, освен научно убедување, дека моралните вредности се суштината на естетиката, дека добрината е центарот, “срцето“ на надворешните форми и норми на човековото поведение.

Повеќе...
 
Среда, 12 Септември 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Јужна страна Скопска

zelenikovoОна е расположена на 48 површини и стрмни ридови кои висат од планината Мокро, Држилово, Црни Врх и Китка, кои се облечени с г’сти шуми, високи растје, широко распрострени јаури, јасики, јасени, липки, лески, елени, кошути, лисици, јазовци, диви мачки (котки), лисици, верверици, зајаци, диви свиње, диви кози, диви петли, орли крстаци, орли црни, орли бели, коњи, випли, детли, јастреби, соколи црни, соколи бели, бухови, сови, лилјаци, грлици, голуби, косови, славеи, клукодрвци, пупунци, шеви, грумжи итд.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Термините „Македонци“ и „Македонија“ му ги отстапивме на нашиот најголем угнетувач

Обликувај ги, освои ги, искорени ги – Културниот геноцид на Македонците

Историја

News image

Македонија не им припаѓа на соседите, таа им припаѓа на Македонците!

„Ние се обрнуваме до сите Македонци, без разлика на вера и раса, и ги колнеме да ги заборават своите...

Иселеници

News image

Маноил (Мане) Јаковлески – чувар на македонската вистина

Името и делото на Маноил (Мане) Јаковлески е особено позна...

Култура и туризам

News image

Во непосредна близина на Неготино врз темели на постара црква изграден е манастирот Св. Ѓорѓи

Во непосредна близина на Неготино источно од градот врз темели на постара црква изграден е манастиро...

Фељтон

News image

Александар Македонски (40)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите и во наредните продолженија ќе се обидеме...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.