Култура и туризам
Среда, 24 Октомври 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Свети апостол Тома, 19/6.X.

sv_apostol-toma-240„Тома, ти поверува, оти ме виде; блажени се оние, кои не виделе, а поверувале”, му рекол Исус на апостолот Тома.

Повеќе...
 
Среда, 24 Октомври 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Охридски Митрополитски кодекс

Sveti-Kliment-i-Pantelejmon-Ohrid-macedoniaДолуназначените писма (написи) што заслужуваат помнење коишто се препишаа од горните врати на претхрамот од светата црква порано почитувана под името на Пресветата наша Владичица Богородица Перивлепта (Угледната), а сега почитувана под името на Св. Климент Охридски се следните.

Повеќе...
 
Среда, 24 Октомври 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Долно реканска свадба

svadba240Во животот на реканското население, свадбата има видно место како традиција исполнета со низа специфични фолклорни карактеристики својствени за македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 17 Октомври 2012 03:04    PDF Печати Е-пошта
Свадбени обичаи од Дебарца-Охридско (2)

svadbeni_obicajiКога ќе стигнат пред куќата на невестата, сватовите пеат повеќе песни кои означуваат виза за влегување на момчето во домот на невестата и за земањето на невестата.

Повеќе...
 
Среда, 17 Октомври 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Реканско културно-историски споменици

sv-jovan-bigorski-240Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител, се наоѓа по течението на прекрасната Радика, на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, Битуше, Велебрдо и Требиште.

Повеќе...
 
Среда, 17 Октомври 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Народните носии од Бојмија

Ethnological_Museum_Podmocani-240Градот Богданци се наоѓа во источниот дел на Гевгелиско-валандовската котлина, односно областа Бојмија, на патот помеѓу Гевгелија и Дојран.

Повеќе...
 
Среда, 17 Октомври 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Легендарниот Крали Марко на поклонение во Валандовскиот манастир

valandovo-manastir-240По загинувањето на Крал Волкашин во битката кај реката Марица, неговиот син Марко ја задржал кралската титула. Овој православен христијанин Крал Марко (1335-1395) чија престолнина од 1371 година била во Прилеп честопати од т.н. Марков Град (Маркови Кули) кај с. Варош преку Плетвар, Раец, Тиквешијата, Демир Капија и Бојмијата (Валандовска Котлина) качен на својот коњ Шарец и во придружба на своите најверни болјари и војници престојувал во шумовитите предели на планината Беласица.

Повеќе...
 
Среда, 10 Октомври 2012 09:47    PDF Печати Е-пошта
Словенските ракописи од Македонија, од 13 до 19 век

rakopisiСо голем интерес вчеравечер во Брисел, Белгија, во импресивниот простор на Кралскиот музеј „Мариемонт“, во кој редовно се изложува оригинално книжевно наследство, беше отворена изложбата „Словенските ракописи од Македонија, од 13 до 19 век“.

Повеќе...
 
Среда, 10 Октомври 2012 03:04    PDF Печати Е-пошта
Попраќање Солунци

obicaiОткако ќа ’и испратит офците и офчарите на туѓина или на зимовишче (кон Солун) ќејајите ќе поседит дома ушче до еден месец време заједно со коњите и коњарите своји. Во теја време ќа си носит жито (от пазари) и дрва (од орман, гора) за дома, да им фтасајет за в зима до пролет, дур си дојдет.

Повеќе...
 
Среда, 10 Октомври 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Павла Чука

pavla-cuka-240Археолошкиот локалитетот Павла Чука се наоѓа помеѓу селата Подмол и Бонче. Станува збор за гробница од македонски тип, која според архитектонската концепција е единствена. Составена е од отворен дромос вклесан во карпа кој во вид на рампа се спушта во гробницата; потоа следува засводениот дел од дромосот со должина од 11 метри и висина од 3 метри.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.