Култура и туризам
Среда, 10 Октомври 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Валандово во записот на Евлија Челебија

valandovoВо својот патопис „Опис на прекрасното гратче Валандово“ покрај споменувањето на манастирот „Св. Ѓорѓи“, познатиот турски патописец Евлија Челебија, чие вистинско полно име е: Евлија ибн Дервиш Мехмед Зилли, дава поопширен опис на касабата Валандово. Овој турски публицист во својата патеписна белешка за „градот под Плавуш“ вели дека вистинското име му е Вландово (Вландо е старословенско име) или Виландива, Валандова што значи „голем или главен поп“. Во продолжение на патописот се вели:

Повеќе...
 
Среда, 03 Октомври 2012 03:04    PDF Печати Е-пошта
Верувања и суеверија од Дебарца (Охридско)

sueverijaТрудна жена не смее да краде. Ако украде на детето ќе има нишан од тоа што украла.

Се верува дека нема да фати на зарек детето ако откиниш конец од алиштата и му го ставиш.

Повеќе...
 
Среда, 03 Октомври 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Од народната медицина на Кузман Шапкарев

Kuzman_Shapkarev-240Во Кукуш, по новородените деца владеат три многу опасни и смртоносни болести, двете од нив имаат турски имиња: Сатмаџа и Болмаџа и третата безимена, и трите на други места многу ретко се среќаваат. Искуството ги научило кукушките баби да употребуваат за лекување некои средства, кои подолу ќе ги изнесам.

Повеќе...
 
Среда, 03 Октомври 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Народна уметност од село Зрново (Драмско)

Zarnovo-church-240Во народна уметност се вбројува фолклорот, односно народната литература, во која спаѓаат народната поезија и проза, како и разните кратки жанрови, потоа народната музика, игра како и разни ликовни изведби со уметничка вредност.

Повеќе...
 
Среда, 03 Октомври 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Пазар (град)

Enidje-kula-240Пазар е град во средишниот дел на Егејска Македонија, во западниот дел на Солунското поле, западно од реката Вардар. Припаѓа на префектурата Пела во периферијата Централна Македонија. Градот се наоѓа северозападно од Солун, на патот помеѓу Солун и Воден.

Повеќе...
 
Четврток, 27 Септември 2012 00:52    PDF Печати Е-пошта
Воздвижение на Чесниот Крст (Крстовден) 27/14.IX

imagesПразник на Чесниот Господов Крст

Повеќе...
 
Среда, 26 Септември 2012 03:09    PDF Печати Е-пошта
Кралското македонско знаме

kutles-240Ѕвездата од Кутлеш е симболот кој го користат Македонците. Тоа е сонце со 16 краци и е симбол на македонскиот народ, земја и култура.

Повеќе...
 
Среда, 26 Септември 2012 03:03    PDF Печати Е-пошта
Македонски лав

makedonski-lavЅвездата од Кутлеш и македонскиот лав се длабоко навлезени во срцевината на македонштината и се неделлив елемент од македонската историја, култура и идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 26 Септември 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Стари записи

stari-zapisi*Спомени го Господи, со гревови богатиот и слобоумен тах дијак Димитар, кој ја напиша оваа книга.

Повеќе...
 
Среда, 26 Септември 2012 03:00    PDF Печати Е-пошта
Свадбите во Дебарца се прават најчесто во есен по Петковден

svadbeni_obicajiСвадбите во Дебарца се прават најчесто во есен по Петковден, откако ќе завршат полските работи, или во зима во мрсниците, меѓу Божик и Месни поклади. Но пред да се почне со свадбата има ред други претсвадбарски процеси.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Мицкоски: Референдумот нема да успее

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (11)

По осамостојувањето на Република Македонија, господинот Ат...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.