Култура и туризам
Среда, 22 Август 2012 03:02    PDF Печати Е-пошта
Цепенков и одломка од драмата „Црне војвода“

cepenkov240Марко Костов Цепенков (1829-1920), е најголемиот собирач на македонски народни умотворби, народен раскажувач, поет и писател. Сам се образувал, читајќи разна литература.

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2012 03:01    PDF Печати Е-пошта
Роднокрајски записи

rodnokrajski-zapisiНаселба во средишниот дел на територијата на општина Кратово рапространета од левата страна на Крива Река. Селото е ридско на надморска височина од 500 м, а од градот Кратово оддалечено 8 км.

Повеќе...
 
Среда, 22 Август 2012 03:00    PDF Печати Е-пошта
Апостол Павле прв го проповедал евангелието во Македонија

misijata-na-apostol-pavle-240Христијанството во Македонија започнало да се проповеда уште во апостолско време. По прифаќањето на христијанството, апостол Павле станал првиот проповедник на новото месијанско учење при своите мисионерски патувања. Апостол Павле, за време на својата мисионерска дејност, спровел повеќе мисионерски и благовеснички патувања, во текот на коишто тој го проповедал меѓу еврејското и паганското население.

Повеќе...
 
Вторник, 21 Август 2012 00:11    PDF Печати Е-пошта
Свети маченик Ананстасиј Спасо Радовишки, 21/8 август

radoviskiВо православниот календар македонскиот светец Спасе Радовишки има два празника: на 21 август според новиот или на 8 август според стариот календар и на 11 септември според новиот или на 29 август според стариот календар.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

140 години од МАКЕДОНСКОТО ВОСТАНИЕ во Кресна, Пиринска Македонија!

Печатот на Главниот штаб на МАКЕДОНСКОТО востание, на кој убаво се чита им...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (15)

Семејното дрво на Атанасовски е интересно со своите личнос...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (13)

ВОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ

Фељтон

News image

Александар Македонски (54)

Овде, во Опис, на најблиската точка до Вавилон и на линијата за комуницирање со Запа...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.