Култура и туризам
Среда, 06 Ноември 2013 03:00    PDF Печати Е-пошта
Македонски артефакти (11 дел)

artefakti

Всушност, древната поврзаност претставува нов творечки момент, чии значајни аспекти или мајсторства се пренесуваат од генерација на генерација, а веродостоен е  исказот на македонскиот просветител Св. Климент, кој гласи: „Творецот на сé, го создал човекот на средината помеѓу ангелите и животните, одделувајќи го со говорот и разумот од животните, а со гневот и похотливоста од ангелите, па на кој од тие делови му се доближува, преку тој дел уште повеќе им се придружува на горните или на долните“.

 

 

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:30    PDF Печати Е-пошта
Македонски артефакти (10 дел)

artefakti

Етногенезата на етногенородните Древномакедонци е прекрасно искажана во епосот ‘Илијада’“[1] од Хомер и обилува со зборови кои денес кај современите Македонци во своите архаизми се исти или слични, исто така е искажана и во папирусите од Herodoth и ‘Енеида’ од Вергилеј.

 

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Приказна за Александар и Букефал

aleksandar-i-bukefal-240Во тоа лето во Пела во царските палати на Македонците под силни небески огнови се родил Александар, миленикот на боговите, на царевите, на фалангата, македонскиот народ, а подоцна станал миленик на целиот свет. Тоа дете растело за среќа на сите како ремек дело на човечко суштество, за да стане најславниот човек што го дал човечкиот род.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:00    PDF Печати Е-пошта
Одржан семинар за новите технологии во музејската дејност

beti-seminar-240Во организација на Форумот на словенските култури, со поддршка на Министерството за култура и на Македонскиот национален комитет на Меѓународниот совет на музеи (ИКОМ) во понеделникот на 28 октомври во Скопје се одржа семинар посветен на новите технологии во музејската дејност.

Повеќе...
 
Сабота, 26 Октомври 2013 11:14    PDF Печати Е-пошта
Света великомаченичка Злата Мегленска

zlataСветата великомаченичка Злата Мегленска е

светителка - маченичка од времето на турското

владеење во Македонија.

Според житието Света Злата Мегленска е родена и пострадала во Слатино, Мегленско, во Егејска Македонија. Таа е ќерка на сиромашни селски родители, коишто имале уште три ќерки. Света Злата Мегленска зрачела како со духовни, така и со телесни високи квалитети. Духовните квалитети ѝ биле силната вера во Господ Исус Христос, нејзината смиреност и чистото срце, а надворешно била необично убава. Така нејзината убавина дава повод нејзиниот живот да се украси со страдање на голема маченичка.


Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 03:30    PDF Печати Е-пошта
Македонски артефакти (9 дел)

artefakti

Tесалоника е метропола на Македонија и граматикот Хиеракле неа ја стави во македонските градови, а името го добива од Филип, синот на Аминта, „истото име од ќерка му го стави и на градот“, каде термините Македонец и Македонски народ е употребен во етничка смисла како засебен етнос, и „градот Солун е освоен, метрополата на Македонците“,[1] за што византискиот император Constantino Porfirogenit [2] вели “Tесалонике, е дел од Македонија“.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 03:24    PDF Печати Е-пошта
Приказна за Ахил

prikazna-za-ahil-180АХИЛЕ, ДЕТЕ МОЕ МИЛО, РАСНИ И ПОРАСНИ, ЈУНАК ДА СЕ СТОРИШ, ЗА ГОРДОСТ НА МАКЕДОНИЈА.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 03:18    PDF Печати Е-пошта
Поречкиот Манастир „Раѓање на Пресвета Богородица“

porecki-manastir-180Се наоѓа над селото Горни Манастирец, во близина на Македонски Брод, во областа, што се наоѓа по средниот тек на реката Треска. За време на турското владеење во Македонија, овој манастир бил запален, но нема точни податоци кога се случило тоа.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 03:06    PDF Печати Е-пошта
Прво издание на Фестивалот „Џифони - Македонија“

GIFFONI-kinoteka-180Министерката за култура  минатиов викенд посети работилници во рамки на првото издание на Фестивалот „Џифони - Македонија“

Повеќе...
 
Среда, 16 Октомври 2013 03:41    PDF Печати Е-пошта
Водопад на Длабока река

dlaboka-reka-vodopad-240Водопадот на Длабока река се наоѓа на масивот Кораб под Мала корабска врата, на кањонот на Длабока река. Водопадот се напојува од снеговите што се топат и од мали извори под Мал Кораб. Затоа препорачливо е да се посетува во месеците мај, јуни и јули.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го коментираше на фејсбук профилот откажувањето на Заев и Николовски

  Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на ...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.