Култура и туризам
Среда, 08 Мај 2013 03:17    PDF Печати Е-пошта
Хамзали - манастир Светите Климент и Наум Охридски

hamzali15Машкиот манастир на Светите Климент и Наум Охридски чудотворци во Хамзали почива во подножјето на планината Огражден, на далечина од Струмица 17 km. Почеток на неговото подигање е изградбата на манастирската црква во 2000 година. Посветена е на најчествуваните духовни светила на македонските простори, Светите Климент и Наум Охридски.

Повеќе...
 
Среда, 08 Мај 2013 03:15    PDF Печати Е-пошта
Банско - манастир Св. 40 Севастиски маченици

bansko240По патот што скршнува од бањата Банско кон центарот на истоименото село, случајниот намерник не би можел ниту да претпостави дека оди во пресрет на неодамна устроениот машки манастир, којшто како и древниот сакрален локалитет на далечина од петнаесетина минути пешачење од манастирот, е посветен на Светите четириесет Севастиски маченици. Под падините на Беласица, во предел благо издигнат на ридесто плато над Струмичкото поле, со векови меѓу населението во овој крај се задржало името на топонимот „Свети четириесет“. Возобновувањето на монашкиот живот овде денес повторно сведочи за длабоките духовни корени на православното монаштво во историјата на Струмичката епархија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Мај 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Охрид

Sv.Bogorodica-Kamensko-Ohrid-MK-240Црквата Успение на Пресвета Богородица (позната како: Света Богородица Каменско) е македонски православен христијански црковен храм во градот Охрид. Оваа црква се наоѓа во строгиот центар на градот Охрид, во стариот дел на градот, над стариот чинар и фонтаната во чаршијата.

Повеќе...
 
Среда, 01 Мај 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Велики Четврток

tajnataVeceraВо четвртокот пред Пасха, односно Велики Четврток, Господ Исус Христос се враќа во Ерусалим каде ја востановува Новозаветната Пасхална жртва. Црквата на овој ден си споменува за светото миење на нозете, Тајната вечера, предавањето на страшните тајни, Првосвештеничката натприродна молитва, и самото предавство на Синот Божји, кое впрочем треба да се случи денес, за еврејската пасха (Јагнето Божје) следниот ден (Велики Петок) да може да биде жртвуванo.

Повеќе...
 
Среда, 01 Мај 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Велики Петок

veliki-petok-240Велики Петок, (или Велипеток, Распет петок) е ден кога е распнат Исус Христос.

Повеќе...
 
Среда, 01 Мај 2013 03:02    PDF Печати Е-пошта
Велика Сабота

velika-sabota-240Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика сабота е исполнета со исчекување на благодатта на Неговото Воскресение.

Повеќе...
 
Среда, 01 Мај 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Восхитувачка убавина на планината Бистра

Lazaropole_Panorama_1_240Лазарополе претставува една од највисоките (1350 м) и најубавите селски населби во Република Македонија. Се наоѓа на прекрасна локација во југозападниот дел на живописната планина Бистра, со извонреден поглед кон долината на Мала (Гарска) Река и планината Стогово.

Повеќе...
 
Среда, 24 Април 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Вештици

vesticiСи седел татко една вечер под еден трем од една воденица во време кај пет и пол саатот  и си пиел тутун. Времето било во мај месец и месечината била зајдена тогај, пред пет декики. Како што си се мислел нешто и си се пулел удолу в поле, видел еден огон од едно село колку три саати скраја, што беше се задал да одит, по еден пат што идел прао кај воденицата. Сопрво огнот го видел колку една силна ѕвезда и колку приближуал кај него, толку се ширел и најпосле се сторил колку една месечина кога ет полна. Отвори се, чинело, на тркало како големата месечина и пак се затворало на тркало, ама се праело мало колку една педа и тогај одело како да летат на ветар и прао идело на татка.

Повеќе...
 
Среда, 24 Април 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Охрид во минатото

ohrid-vo-minatoto-240За формирањето на „Билјана“. Педесет и седма година. Ко се отвараше „Палас“, директорот на „Палас“, Јоне Кузман дојде ке мене и ми рече: „Кузман, дали мојме да напрајме некое составче кое би свирело во „Палас“, а „Палас“ тогаш беше за Охрид, не за Охрид, да не претерам, а за Македонија, и за Македонија“, ексклузив, ногу убав хотел беше. И јас му се нафатиф: „Добро“, рекоф, ќе напрајме оркестар. И јас и неколку души од Охрид: Ѓоко Илиевски - клавир, Стево Костоски - виолина, Раде Пуроски - тапани, Миле Трендафил - кларинет свиреше, понекогаш го земафме, немафме кој, земафме по некојх од овие Ѓупциве шо свирет на кларинет и така го формиравме,  и како ќе му дајме име, ај „Билјана“ наша охриџанска песна си имаме и така го крстривме – „Билјана“ и така го формиравме „Билјана“. Со текот на годините Ѓоко Илиески сјојде, дојде Сотир Димитроски беше директор на хотелот „Орце Николов“ тој се прикључи кон нас. И Стево Костоски, покојни, умре, и ние наместо него го зедовме Адем Бајрам. То е син на еден чалгаџија, на еден трубадур, кој и тој повремено настапвеше со Садиловци, и тој е карактеристичен, и тој свирит со лева страна. Сите терсене, тој наопаку, е, така викаја. Сега имаме двајца помлади, Никола Ѓорѓиески и Јосип Миленкоски и така да „Билјана“ се ушче работит и опстојуват.

Повеќе...
 
Среда, 24 Април 2013 03:02    PDF Печати Е-пошта
Маркови Кули (Водно)

Bastion-markovii_kuli-iskopuvanja-240Маркови Кули (или град Чрнче) е тврдина - збег на градот Скопје која лежи 4,5 км на југоисток од центарот на Скопје. Качен е на источниот крај на планината Водно, врз издаден и стрмен варовнички гребен 350 м. високо над полето и Вардар во подножјето. Озгора има поглед врз полето многу километри на север, североисток и исток. Поврзан е со патот што по изохипса врти околу планината, а на тој пат израснале словенските средновековни села Сопиште, Водно, Нерези, Крушопек, Гр(ада)чец.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.