Култура и туризам
Петок, 01 Април 2011 18:29    PDF Печати Е-пошта
Скопје се смее

aprilijada-1Принцези, пеперутки, спајдермени, грофови, желки, зајачиња, пчелки, полицајци..., се само дел од маските со кои дечињата дефилираат на плоштадот „Македонија“ во рамки на  манифестацијата „Априлијада 2011 - Скопје се смее“.

Повеќе...
 
Четврток, 31 Март 2011 18:29    PDF Печати Е-пошта
Во Париз почнува прославата на 50.роденден на Струшките вечери на поезијата

paris-1Во Париз вечерва официјално ќе биде означен почетокот на прославата на педесетгодишнината од Струшките вечери на поезијата.

Повеќе...
 
Четврток, 31 Март 2011 09:33    PDF Печати Е-пошта
„Априлијада 2011 - Скопје се смее“ утре на плоштадот „Македонија“

skopje-1Со дефиле на маскирани деца од скопските градинки утре на плоштадот „Македонија“ ќе почне манифестацијата „Априлијада 2011 - Скопје се смее“.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 03:04    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Ѓорѓи“ Курбиново

kurbinovo-sv-gjorgi-240Ако сакате да го посетите манастирот “Св. Ѓорѓи„ треба да ја знаете неговата местоположба. Манастирот се наоѓа во атарот на село Курбиново, Преспа во непосредна близина на преспанското езеро на магистралниот пат Битола - Ресен, на некогашниот римски "Виа Егнатиа", кај крстосницата "Маказа", каде што се одделува пат за преспанските села, под планината Баба позната уште и како Пелистер. Кај селото Асамати, патот овде се дели и еден од краците ве води кон селото Курбиново. Црквата се наоѓа на околу три километри над селото, во пазувите на Баба.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 03:03    PDF Печати Е-пошта
Крали Марко и непослушната жена

Portret_na_Krale_Marko-240Коа се скарал со жената  и си јавал на коњот отишол во Солун Крали Марко. Па му рекла мајка му:

- Море, синко, кај ќе одиш и што се разлути?

- Не се разлути, мајко, -рекол, -не ме послуша мојата жена.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 03:02    PDF Печати Е-пошта
Лазороската играорна група како прапочеток на „Танец“

teskotoСе случи и тоа. Сите електронски и пишани медиуми од нашата земја ја пренесоа веста за одбележување на еден голем јубилеј – педесет години од  формирањето и постоењето на националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“. Да се опстојува половина век и да се негува, развива и подига народната играорна уметност и притоа да се претставува највредното од фолклорната ризница на македонскиот народ, претставува огромна работа, за секоја почит.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Улогата на цар Јустинијан I во континуитетот на организираниот црковен живот во Македонија

justinian1-240Во периодот на првата половина од шестиот век во Константинопол се појавува правоверна и многу побожна царска династија која потекнува од нашите простори. Новите цареви го поведуваат Источното Римско царство по нов историски тек, во голема преродба и на световен и на духовен план. Предводник на оваа династија е царот Јустин, кој потекнува од малото место Бедеријана, кое многумина научници го препознаваат во денешното скопско село Бадер. За него во историјата е запишано дека иако бил обичен селанец, сепак бил многу интелигентен, мудар и прониклив. Тој од обичен војник напредувал до офицер и заповедник на императорската војска, а по смртта на ромејскиот цар Анастасиј (518 г.) бил избран за нов наследник на престолот.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 03:00    PDF Печати Е-пошта
Тетовско кале

tetovsko-kale-240Тетовското Кале или Исарот е тврдина и значаен археолошки локалитет која се наоѓа на врвот на Балтепе, веднаш над Тетово на 2 км. од градскиоот центар. Самиот локалитет од археолошка страна претставува утврдена градска населба од доцноантичкото време и средниот век.

Повеќе...
 
Понеделник, 28 Март 2011 12:16    PDF Печати Е-пошта
„Macedonia Timeless - Food“ првонаграден на фестивалот за туристичка комуникација во Будва

logoТВ спотот  „Macedonia Timeless - Food“ на македонската агенција „Република“  ја доби првата награда во категоријата телевизиска продукција на Меѓународниот фестивал за туристички комуникации што во изминатите два дена се одржа во Будва.

Повеќе...
 
Среда, 23 Март 2011 03:05    PDF Печати Е-пошта
Четворица свети браќа

Sv.Gavril_Lesnovski-240Јаќим Осоговски, Прохор Пчињски, Гаврл Лесновски, и Св. Јован Рилски. Четворицата браќа живееле заеднички во Осоговието. Си живеели во една пештера. По едно време им се јавил на сон, сигурно је бил некој светец и рекол: „Вие четворицата браќа, да фаќате четири страни да се разнесете на четири страни и там да се испоснувате, там да држите религијата. И они са решили еденд ен рекле: „Ајде да се раставимо, да не живееме више заеднички“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР во Тринген, Швајцарија ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА НА 25 МАРТ

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ШВАЈЦАРИЈА СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА НА 25 МАРТ ...

Историја

News image

Алхемиската свадба во Овче Поле – како на небото, така и на земјата

Митотопонимот Овче Поле од памтивек обзнанувал дека на небото има само еден господар, што е потврд...

Иселеници

News image

Отворено писмо до сите МАКЕДОНЦИ и другите жители на МАКЕДОНИЈА

Нашата родина Македонија е јаболко, од кое секој без праша...

Култура и туризам

News image

Трите века (3)

Настаните во овој роман – хроника се вистинити. Имињата, исто така. Со ова, во името на вистината, с...

Фељтон

News image

Објавени трудови во чест на просветителите Кирил и Методиј (19)

Делегациите имаа повеќе приеми кај официјални црковни и државни функционери и насе...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.