Култура и туризам
Вторник, 05 Април 2011 10:36    PDF Печати Е-пошта
Дуке Бојаџиев се подготвува за концертот во Карнеги хол

bojadjiev-1Музичарот со меѓународно реноме Дуке Бојаџиев ја дооформи екипата и ги почна завршните проби за концертот на 16 април во њујоршки Карнеги хол, една од најпрестижните светски сцени. Бојаџиев ќе го изведе својот проект „Love is the way“ и теми од филмовите „Сенки“ на Милчо Манчевски, „Војната заврши“ на Митко Панов и „Созерцание“ на Иво Трајков.

Повеќе...
 
Недела, 03 Април 2011 04:04    PDF Печати Е-пошта
Знаменити можи во Галичник

Galicnik_1908Галичник со Лазарополе имајет дадено и неколку знаменити луѓе. По време како се појавени тие се: Ѓурчин Кокале, од Лазарополе,  Томо и Тодор Томоски, Ажи Партенија, Ѓорго Пулески и Панајот Пане Ѓиноски од Галичник.

Ѓурчин Кокале или Кокалески је роден 1775 година, а умрел 1863 година Живувал до пред осомдесет години  и бил прочуен како најголем сточар, умен, личен и јунак човек. Вредно је да се знојет али со своја рака си го имат испишано животот свој со сите своји моки и напредији. Тој рукопиис је дочуван во потомците негови и је интересантен од многу страни.

Повеќе...
 
Сабота, 02 Април 2011 09:53    PDF Печати Е-пошта
„Балканска тура“ ќе го освојуваат светскиот туристички пазар

turizam-1Претставници на националните здруженија на тур-оператори на Македонија, Србија и Хрватска на третата работна средба одржана во Охрид и Струга ги разгледуваа можностите за уредување на идната асоцијација, начинот на кој таа ќе функционира, како и правилата врз кои ќе се определи заедничкиот настап на светскиот туристички пазар, определен од специфичните барања на современите туристички текови, каква што би била една т.н. „балканска тура“ во која би биле опфатени најрепрезентативните дестинации на државите-членки на асоцијацијата.

Повеќе...
 
Сабота, 02 Април 2011 09:42    PDF Печати Е-пошта
Младиот јапонски поет Хироши Таниучи добитник на наградата „Мостови на Струга“

struga-1Младиот јапонски поет Хироши Таниучи е добитник на годинашната награда „Мостови на Струга“ која ја доделуваат УНЕСКО и „Струшките вечери на поезијата“.

Повеќе...
 
Петок, 01 Април 2011 19:29    PDF Печати Е-пошта
Скопје се смее

aprilijada-1Принцези, пеперутки, спајдермени, грофови, желки, зајачиња, пчелки, полицајци..., се само дел од маските со кои дечињата дефилираат на плоштадот „Македонија“ во рамки на  манифестацијата „Априлијада 2011 - Скопје се смее“.

Повеќе...
 
Четврток, 31 Март 2011 19:29    PDF Печати Е-пошта
Во Париз почнува прославата на 50.роденден на Струшките вечери на поезијата

paris-1Во Париз вечерва официјално ќе биде означен почетокот на прославата на педесетгодишнината од Струшките вечери на поезијата.

Повеќе...
 
Четврток, 31 Март 2011 10:33    PDF Печати Е-пошта
„Априлијада 2011 - Скопје се смее“ утре на плоштадот „Македонија“

skopje-1Со дефиле на маскирани деца од скопските градинки утре на плоштадот „Македонија“ ќе почне манифестацијата „Априлијада 2011 - Скопје се смее“.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:04    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Ѓорѓи“ Курбиново

kurbinovo-sv-gjorgi-240Ако сакате да го посетите манастирот “Св. Ѓорѓи„ треба да ја знаете неговата местоположба. Манастирот се наоѓа во атарот на село Курбиново, Преспа во непосредна близина на преспанското езеро на магистралниот пат Битола - Ресен, на некогашниот римски "Виа Егнатиа", кај крстосницата "Маказа", каде што се одделува пат за преспанските села, под планината Баба позната уште и како Пелистер. Кај селото Асамати, патот овде се дели и еден од краците ве води кон селото Курбиново. Црквата се наоѓа на околу три километри над селото, во пазувите на Баба.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:03    PDF Печати Е-пошта
Крали Марко и непослушната жена

Portret_na_Krale_Marko-240Коа се скарал со жената  и си јавал на коњот отишол во Солун Крали Марко. Па му рекла мајка му:

- Море, синко, кај ќе одиш и што се разлути?

- Не се разлути, мајко, -рекол, -не ме послуша мојата жена.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2011 04:02    PDF Печати Е-пошта
Лазороската играорна група како прапочеток на „Танец“

teskotoСе случи и тоа. Сите електронски и пишани медиуми од нашата земја ја пренесоа веста за одбележување на еден голем јубилеј – педесет години од  формирањето и постоењето на националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“. Да се опстојува половина век и да се негува, развива и подига народната играорна уметност и притоа да се претставува највредното од фолклорната ризница на македонскиот народ, претставува огромна работа, за секоја почит.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА НА 23 АПРИЛ ВО СИДНЕЈ!

18 април 2017 година, Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија - Во организација на Светскиот Македонски К...

Историја

News image

Последно писмо на гемиџијата Јордан Попјорданов - Орце испратено до неговата Кате- 1903 година

Кога ќе го читаш моето писмо мене веќе нема да ме има - јас ќе бидам труп или веќе фрлен во некоја д...

Иселеници

News image

Тодор Радевски

Тодор Радевски (? - 23.03.2016), познат како Тоде или Тодо...

Култура и туризам

News image

Село Лазоровци – Кичевско, репортажа на Влатко Билески

Селото Лазоровци лежи северо-источно од Кичево: од запад се допира со котлинското дно, а од исток со...

Фељтон

News image

За делото „40 поклоненија пред гробот на свети Кирил философ во Рим“ (23)

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, поглавар на Македонската правосла...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.