Култура и туризам
Среда, 20 Април 2011 04:06    PDF Печати Е-пошта
Велика Сабота

velika-sabota-240Адот царува над родот човечки, но неговата власт не е вечна. А кога легна во гробот, Сесилен, со Твојата животворна рака, си ги скршил клучевите на смртта, и на оние што од вечноста таму спиеле, Ти им го проповедаше вистинското избавување, Спасителе, Кој си првенец од мртвите.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:05    PDF Печати Е-пошта
Велики петок – најтежок христијански празник

Hristos-pred-Pilat-240Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:04    PDF Печати Е-пошта
Велики Четврток

VelikiCetvrtok1-240Во четвртокот пред Пасха, односно Велики Четврток, Господ Исус Христос се враќа во Ерусалим каде ја востановува Новозаветната Пасхална жртва.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:01    PDF Печати Е-пошта
Страстна недела и Велигден

Jesus_in_Golgotha-240Млади невести летошни, сите се причествујет на Цветници, а девојки и стари жени на Велигден.

Страстна недела црквата ја плни глобоко побожен свет со озарени лица.

Во оваја недела работа за клетва не се фаќат од Велја стреда. Навечер во стреда се клавајет јајца во бакам, а на Вели четврток се готови. Во Галичник се многу мераклији во шарање јајца Велигденски.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Кическиот манастир света пречиста

sveta-1Иконата што је во црквата Света Пречиста била чудотворна, според како ми кажуаше егуменот од манастирот и една стара баба в Кичаа. Уште поверно ме уверуаше татко ми оти вистина била иконата чудотворна.


Еве какви чудесии направила.

 

Имало еден баш ќаа на ќаите што биле по чифлизите од Авзи-паша. Тој баш-ќаа бил многу силен со петмина сејмени со сејсана по него носел кога одел по чифлизите да ’и нагледуа. Му дошол патот, та се вратил на Пречиста во дните од Рамазан кога бил. Јал, пил и, откоа станал од спиење, зел рамазанцкото стапче в раце и се поразодил низ манастир. Му текнало да влези и в црква да ја види. Откоа влегол в црква, ’и гледа иконите и го прашал егуменот за секоја која кој светец ет. Дошол пред иконата од Пречиста и го прашал егуменот кој светец јет. Тој му кажал оти Пречиста јет.

Kicevo-1

- Бре, да оваа јет Пречиста – рекол – глеај како ми се пули со очине, да би ослепела да би!

Дури велел така со рамазанското стапче бупкал в очи иконата. Во тоа време чул глас од топ од калето кическо.

- Бре, зер Бајрам дошол! – рекол ќаа башијата и веднаш се спремал за в Кичаа да оди. Пошол в Кичаа и многу се карал со забитот што бил, оти без него да врлаат топој, оти да не го дочекаат него за да врлаат топој и да го праат Бајрам. Забитот му рекол, оти пратил луѓе да го бараат по чивлизите, да го викнат, и не го нашле, та, не знаеќи оти бил на манастир, го сториле Бајрам.

Се налутил силниот ќаа и отишол да врла и тој топој. Зел фрчата од топот, та го обришал да го наполнит и, откоа го обришал, се опулил (наѕрел во устината и, за чудо големо излегло едно пламне модро, та обете очи му ’и опалило, и веднаш ослепел. Откоа ослепел, веднаш беше се сетил оти Пречиста му и ослепела очите, чунки тој се биел шега со неа и со стапчето му ’и буцкал очите. Јавнал атот и го однесле тамо сејмените, го молил егуменатаго да ја молит Пречиста да му се опулат очите, да ќе даел еден чивлик на манастирот бакшиш. Арно ама не му дошле очите, при се што многу му се молел на егуменот да ја молит Пречиста.

- Аман, бре попе – му велел – речи је на мајка Пречиста нека ми ’и даит очите

- Не зборуј така, џан’м ќаа-баши, кај можит Пречиста да земит очи од чоека и да дават?

Слеп беше отишол ќаата на Пречиста, пак слеп беше се вратил. Со ослепуањето, изеде се што беше имал стока и на старос беше питал во Скопје низ чаршија. Татко ми беше го видел кога питал.

Друго прикажуаат  за некој луѓе што отишле да сечат дрвја за куќи да си прает, некој да си горит од коријата манастирска, и му се јавило некој силен огон пред нив, та едни се поулаиле, а друзи мерак се сториле и многу време седеле в манастир за да ’и пеит егуменот да му дојди умот.

Се прикажуат за кога го праеле сопрво манастирот, во еден шип стојала иконата и ја земале, та ја клавале на некое друго место; арно ама ноќе пак тамо си оела и тамо се напраил манастирот. Пречиста је до едно ајазмо што је денеска в црква. (Подготви Марко Китевски)

 


 

 
Среда, 20 Април 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Ќе се гради етно-мотел во близина на Смоларскиот водопад

smolarskivodopadi_bИницијативата на локалната самоуправа на општина Ново Село за изградба на хотелски, мотелски и други сместувачки и угостителски капацитети во подножјето на Беласица наскоро ќе почне и практично да се остварува. Годинава, се очекува да биде реализиран проектот за изградба на мотел во стилот на локалните градителски и етнолошки карактеристики.

Повеќе...
 
Вторник, 19 Април 2011 10:46    PDF Печати Е-пошта
Филмот „Името си е име“ отсега и на ДВД

ime-1Документарниот филм „Име си е име“ чиј продуцент е Џејсон Мико, а режисер  Исланѓанецот Сугурјон Ејнарсон кој живее и работи во Норвешка, отсега е достапен и на DVD.

Повеќе...
 
Недела, 17 Април 2011 00:22    PDF Печати Е-пошта
Цветници

cvetnici_1304-1Овој празник е подвижен празник. Зависи од тоа во кој ден ќе падне Велигден. Се слави секогаш во неделата пред Велигден, затоа што тоа е денот кога го доживуваме Христо­вото славно влегување во Ерусалим, градот во кој по неколку дена Христос ќе биде погубен.

Повеќе...
 
Сабота, 16 Април 2011 00:28    PDF Печати Е-пошта
Лазарева сабота - Цветници

-1_copy_copy_copyПразник на последното  влегување на Исус во Ерусалим

Повеќе...
 
Петок, 15 Април 2011 19:37    PDF Печати Е-пошта
Објавен првиот број на списанието „Македоника“

makedonika-1„Македоника“ е насловено новото списание што се појави деновиве во издание на „Македоника литера“, кое содржи теми за Македонија од аспект на јазикот, историјата, културата.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКА ИЛИНДЕНСКА СРЕДБА - ТРНОВО 2017

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Историја

News image

Соопштение за акциите и борбите на одредите од првата оперативна зона

Во пролетта на 1943 година Главниот штаб на НОВ и ПОМ територијата на Македонија ја подели на пет оп...

Иселеници

News image

Радио емисии на македонски јазик во Европа и Европската унија (12)

Воведувањето радио програма на македонски јазик во Европа ...

Култура и туризам

News image

Густав Вајганд за културата и обичаите на населението во Македонија

Една особено шарена слика претставуваат неделните пазари каде што селаните и селанките во најразличн...

Фељтон

News image

Илија Донев – духовник и чувар на религијата кај Македонците во Канада (13)

Кога се пишува за македонските православни цркви и црковни општини во Канада, неод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.