Култура и туризам
Среда, 27 Април 2011 04:02    PDF Печати Е-пошта
Село Кнежино (Кичевско), Кнежин манастир

knezinoЕден четврт саат од г. Кичаа, од кај што сонце заоѓат, имат едно село што се викат Кнежино. До селото имат еден манастир изурнат, на манастиро храмо му бил Пречиста. Кога бил здрав тој манастир, бил жив крал Волкашин во Скопје, со ќерка си, што ја викале Кита. Тогај бил и Муса Кесеџија; тој ја сакал да ја грабит ќерка му на Волкашина и многу се пизмеле со Марка Кралета. За инат Муса Кесеџија беше го изгорел манастирот и од тој саат беше се запустил и сега стојат урнатините како коски растурени од умрени луѓе.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Народни благослови
blagosloviВ година поголем родот да биде.
Во раце Господови да стоиш.
Вечно нека ви е иемто.
Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Цвеќето во македонските народни песни

TrendafilВо македонските народни песни многу често се среќава цвеќето. Тоа е опеано најповеќе во љубовните, но и во обредните, митолошките, семејните и во другите песни. Во песните се опеваат најразлични цвеќиња заедно со нивните особини, лековити, магиски итн. Најзастапени се: трендафил, каранфил, босилек, темјанушка, зумбул, стратор, смил, невен, потоа: кукурек, вратика, леска, дрен, итн.

Повеќе...
 
Понеделник, 25 Април 2011 11:30    PDF Печати Е-пошта
Ѕид на плачот и во Охрид
__-1Охрид, мнозина го нарекуваат Ерусалим на Балканот. Епитетот најверојатно го заслужил по 365 цркви , колку и денови во годината. Но и историската белешка дека како и Ерусалим имал Ѕид на плачот. Што кажува историјата?!
Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:35    PDF Печати Е-пошта
Крушево - бисерче тукушто извадено од вода

krusevo_makedonium-2На изгрејсонце Крушево здогледано од подножјето на Баба Планина, блескоти како бисерче тукушто извадено од вода.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:06    PDF Печати Е-пошта
Велика Сабота

velika-sabota-240Адот царува над родот човечки, но неговата власт не е вечна. А кога легна во гробот, Сесилен, со Твојата животворна рака, си ги скршил клучевите на смртта, и на оние што од вечноста таму спиеле, Ти им го проповедаше вистинското избавување, Спасителе, Кој си првенец од мртвите.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:05    PDF Печати Е-пошта
Велики петок – најтежок христијански празник

Hristos-pred-Pilat-240Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:04    PDF Печати Е-пошта
Велики Четврток

VelikiCetvrtok1-240Во четвртокот пред Пасха, односно Велики Четврток, Господ Исус Христос се враќа во Ерусалим каде ја востановува Новозаветната Пасхална жртва.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:01    PDF Печати Е-пошта
Страстна недела и Велигден

Jesus_in_Golgotha-240Млади невести летошни, сите се причествујет на Цветници, а девојки и стари жени на Велигден.

Страстна недела црквата ја плни глобоко побожен свет со озарени лица.

Во оваја недела работа за клетва не се фаќат од Велја стреда. Навечер во стреда се клавајет јајца во бакам, а на Вели четврток се готови. Во Галичник се многу мераклији во шарање јајца Велигденски.

Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2011 04:00    PDF Печати Е-пошта
Кическиот манастир света пречиста

sveta-1Иконата што је во црквата Света Пречиста била чудотворна, според како ми кажуаше егуменот од манастирот и една стара баба в Кичаа. Уште поверно ме уверуаше татко ми оти вистина била иконата чудотворна.


Еве какви чудесии направила.

 

Имало еден баш ќаа на ќаите што биле по чифлизите од Авзи-паша. Тој баш-ќаа бил многу силен со петмина сејмени со сејсана по него носел кога одел по чифлизите да ’и нагледуа. Му дошол патот, та се вратил на Пречиста во дните од Рамазан кога бил. Јал, пил и, откоа станал од спиење, зел рамазанцкото стапче в раце и се поразодил низ манастир. Му текнало да влези и в црква да ја види. Откоа влегол в црква, ’и гледа иконите и го прашал егуменот за секоја која кој светец ет. Дошол пред иконата од Пречиста и го прашал егуменот кој светец јет. Тој му кажал оти Пречиста јет.

Kicevo-1

- Бре, да оваа јет Пречиста – рекол – глеај како ми се пули со очине, да би ослепела да би!

Дури велел така со рамазанското стапче бупкал в очи иконата. Во тоа време чул глас од топ од калето кическо.

- Бре, зер Бајрам дошол! – рекол ќаа башијата и веднаш се спремал за в Кичаа да оди. Пошол в Кичаа и многу се карал со забитот што бил, оти без него да врлаат топој, оти да не го дочекаат него за да врлаат топој и да го праат Бајрам. Забитот му рекол, оти пратил луѓе да го бараат по чивлизите, да го викнат, и не го нашле, та, не знаеќи оти бил на манастир, го сториле Бајрам.

Се налутил силниот ќаа и отишол да врла и тој топој. Зел фрчата од топот, та го обришал да го наполнит и, откоа го обришал, се опулил (наѕрел во устината и, за чудо големо излегло едно пламне модро, та обете очи му ’и опалило, и веднаш ослепел. Откоа ослепел, веднаш беше се сетил оти Пречиста му и ослепела очите, чунки тој се биел шега со неа и со стапчето му ’и буцкал очите. Јавнал атот и го однесле тамо сејмените, го молил егуменатаго да ја молит Пречиста да му се опулат очите, да ќе даел еден чивлик на манастирот бакшиш. Арно ама не му дошле очите, при се што многу му се молел на егуменот да ја молит Пречиста.

- Аман, бре попе – му велел – речи је на мајка Пречиста нека ми ’и даит очите

- Не зборуј така, џан’м ќаа-баши, кај можит Пречиста да земит очи од чоека и да дават?

Слеп беше отишол ќаата на Пречиста, пак слеп беше се вратил. Со ослепуањето, изеде се што беше имал стока и на старос беше питал во Скопје низ чаршија. Татко ми беше го видел кога питал.

Друго прикажуаат  за некој луѓе што отишле да сечат дрвја за куќи да си прает, некој да си горит од коријата манастирска, и му се јавило некој силен огон пред нив, та едни се поулаиле, а друзи мерак се сториле и многу време седеле в манастир за да ’и пеит егуменот да му дојди умот.

Се прикажуат за кога го праеле сопрво манастирот, во еден шип стојала иконата и ја земале, та ја клавале на некое друго место; арно ама ноќе пак тамо си оела и тамо се напраил манастирот. Пречиста је до едно ајазмо што је денеска в црква. (Подготви Марко Китевски)

 


 

 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ПОМЕН ЗА ДРАГАН БОГДАНОВСКИ 1929-1998-2017

По повод 88 од раѓањето и 19 години од смртта, денес на гробот на Драган Богдановски на градските гр...

Историја

News image

Соопштение на ГШ на НОВ и ПОМ за борбите и акциите на партизанските одреди од 2 август до 7 октомври 1942 година

Во текот на Втората светска војна, од почетокот на формирањето на македонските комитско-партизанскит...

Иселеници

News image

Илинден – најсветлиот датум во историјата на македонскиот народ (1)

"Илицден 1903-2003 и македонските иселеници" е дело на Сла...

Култура и туризам

News image

Три години пред последната посета на дедо Јанко на Ботуше јас го напуштив Ботуше

Три години пред последната посета на дедо Јанко на Ботуше јас го напуштив Ботуше. Со иста намера к...

Фељтон

News image

Академикот Божин Павловски – писател и информатор во Австралија (8)

Божин Павловски, е еден од најплодните и најпознатите македонски писатели кој пове...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.