Култура и туризам
Среда, 06 Јули 2011 03:07    PDF Печати Е-пошта
Полошки манастир „Свети Ѓорѓи“ Кавадарци

sv-gorgi-poloski-240Манастирот „Свети Ѓорѓи“ или во народот попознат како Полошки манастир претставува еден од најзначајните културно-историски споменици во Македонија и несомнено е бисер на македонската средновековна уметност.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2011 03:06    PDF Печати Е-пошта
Порече

Kozyak-ot-foynik-240Порече (исто така познато и како Поречие, Поречје) е етногеографска област во западниот дел на Македонија, вдолж течението и целата долина на реката Треска.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2011 03:05    PDF Печати Е-пошта
Преданија за пештерата Алилица

Alilica-cave-inside-240Алилица е пештера која се наоѓа на неколку километри источно од Тресонче.

Според првото предание.

Си бил некој овчар по име Алил, кој во месноста Гуменце си ги чувал овците и шилежињата.

Повеќе...
 
Среда, 06 Јули 2011 03:04    PDF Печати Е-пошта
Близу до Волковија има урнатини од стар манастир, кој се викал Св. вмч. Георгиј...

sv-georgij-volkovijaСекоја година на Ѓурѓовден при урнатините на волковскиот манастир се собира многу народ од цело Тетовско, тој ден кај урнатините на манастирот волковци колат курбан, а свештеникот заедно со свештениците од Стенче светат вода, а понекогаш и масло. Месото од курбанот тука се вари и се јаде, а потоа се играат многу ора и дури вечерта народот се разотидува. Во Волковија ова празнување се вика „Собор“,  во другите овдешни села истите празнувања со колење курбан или без него, како и во Елошник ги викаат „ордии“. По некој пат волковци колат курбан и на Спасовден.

Повеќе...
 
Недела, 03 Јули 2011 22:22    PDF Печати Е-пошта
Во Прилеп заврши Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“

Pece_Atanasoski003-1Околу 250 уметници учествуваа на 37. Меѓународен фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ кој заврши денеска во Прилеп.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јуни 2011 03:05    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

teovo-manastir-240На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката Бабуна распослан на надморска височина од 450 метри на локација врз која се најдени остатоци од стари темели на некогашен манастир се наоѓа манастирот „Свети Архангел Михаил“.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јуни 2011 03:04    PDF Печати Е-пошта
Од минатото на Тиквешијата

staro-kavadarciСобраното грозје кое со кошници го пренесувавме за време на гроздоберот, го остававме ден-два во собите врз рогозина за малку да свене. Отога врзувавме по два грозда на еден конец и ги закачувавме на едно дрво обвиткано со држаница, по кое имаше заковани клинци и тие клинци така наврзани ги стававме еден над друг почнувајќи од долниот, па се до горниот крај на дрвото. Така закаченото грозје на дрвото се вика старец. Грозјето трае до февруари, секако малку свенато.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јуни 2011 03:03    PDF Печати Е-пошта
Пештера Алилица

pestera-alilicaПештерата се наоѓа на околу 4 километри од Тресонче во средината на планината Бистра, од десната страна на Тресонечка Река на доста непристапен терен. Овој пештерски систем го сочинуваат два пештерски отвора - канала: Долна и Горна Алилица кои меѓу себе се поврзани со вертикален и со кос канал. Овде долината е во форма на клисура и е симетрична. Помеѓу отворите на Долна и Горна Алилица се наоѓа огромен сипар составен од распаднат варовнички материјал. Крајните делови на сипарот достигнуваат до самиот речен тек.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јуни 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Свадбени обичаи од село Белица (Св. Врачко) раскажани од бегалци од с. Зарово – Солунско

selo-belica-240Свадбата започнува една недела порано. Во неделата пред свадбата од кај момчето одат тројца кај момата да прават преговори за свадбата, што да прават, какви дарови да дадат и сл.  Во понеделникот една жена оди кај момата со бобоцуди (бобо - лакомство за децата, обично сушени плодови, леблебии и др.), и шише ракија да ги калеса момините роднини.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јуни 2011 03:00    PDF Печати Е-пошта
Црква „Св. Димитрија“ - Скопје

sv-dimitrija-160Црквата Св. Димитрија е православен храм во Скопје, поранешна катедрална црква на Скопската епархија, посветен на великомаченик Димитрија. На нејзиното место имало стар храм, кој постоел уште од 16 век. Во 1727 година „Св. Димитар“ се споменува како катедрална црква.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Проект за автонимија на Македонија, Албанија, Стара Србија и Одрин од 1902 г.

Во ми­на­то­то и ма­ке­дон­ско­то и ал­бан­ско­то на­се­ле­ние додека би­ле под турска власт, се­ко­...

Историја

News image

Срби, Грци и нивните пријатели тврдат дека ние, Македонците, сме разбојници

Познат под псевдонимите Вестителов, Г. Мајков, Георги Траjчев од Прилеп по Првата светска војна пишу...

Иселеници

News image

Илинден - симболот на „Обединети Македонци“ од Канада (27)

Магнетизмот на Илинден во дијаспората најсилно се доживу...

Култура и туризам

News image

МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

Лелеци допираат душава ми ја горат Во мислите бунтоваат со сонот се борат Татковината моли не вика...

Фељтон

News image

Александар Македонски (24)

Кога командниот брод на Александар Македонски премина на тројанскиот брег, во центар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.