Култура и туризам
Среда, 18 Мај 2011 03:08    PDF Печати Е-пошта
Крушево- Цркви и манастири

bogorodica-krusevoВо урбаната структура на градот со својот волумен се истакнуваат црквите како доминантни во просторот. Тие импресионираат со својата архитектура, особено со внатрешниот простор. Тие имаат истакната позиција и локација. Градени се во базиликна форма и тоа како трикорабни базилики, со доста големи димензии. При посета на истите можете да видите: икони, фрески, иконостаси, мајсторски совршени дела од едно одминато време кои говорат за одреден историски и уметнички период од православната култура.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:06    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети 40 Севастијски маченици“ Струмица

40-sevastijski-macenici-240Струмичката епархија возоглавена од Неговото Високопреосвештенство митрополитот г. Наум се протега на територијата на општина Струмица и ги опфаќа градовите Дојран, Берово и Пехчево со нивните парохии. Денес во оваа епархија има женски и машки монашки заедници кои се под духовно водство на митрополитот Наум Струмички.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:05    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Спиридон“ Злетово

sv-spiridon-zletovo-240Женскиот манастир „Свети Спиридон“ кој што е посветен на Светиот Спиридон Чудотворец се наоѓа седум километри од Злетово на патот за новата брана Кнежино покрај Злетовска река во близина на селото Зелениград.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:02    PDF Печати Е-пошта
Православните црковни објекти во Тресонче

petar-i-pavleЖителите на Тресонче биле православни верници уште од најраните денови на населувањето на Мијаците на планината Бистра. Близината на манастирот "Свети Јован Бигорски" отсекогаш вршел големо влијание врз воцрковувањето на жителите од Мала Река, а преку тој манастир Мијаците развивале и директни врски со светогорските манастири на Атос, а особено со манастирот "Зограф" ("Свети Ѓорѓи"), каде во минатото се замонашувале голем број Мијаци и Македонци воопшто.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Преданија од Тиквешијата

staro-kavadarci-240Јужно од с. Шешково и источно од с. Галиште се издига врвот Галичин. Горе на врвот е рамно, а источно од него, наеднаш како со нош исечена, се спушта надолу една вертилкална карпа. Карпата е висока околу 80 или 100 метри. Тука, од таа карпа, подгонети од Турците, се фрлиле девојките од с. Галиште. Пред да го направат тоа, за некоја од нив да не се премисли, тие си ги врзале плетенките една за друга и заедно летнале во бездната.

Повеќе...
 
Среда, 18 Мај 2011 03:00    PDF Печати Е-пошта
Свадбени обичаи

SVADBA_LAZAROPOLE-240Во собата замесуват по еден леб и на јунакот и на девојката. Во недела навечер пак ќе се соберат роднините и од двете страни, јуначките во јунаковата куќа, девојкините во девојкината. Тогаш земаат еден лингер рираф, и пак ракија и вино. Во девојкината куќа ќе одат најмногу пет души, се ракуваат велејќи: „Добре ви најдохми! Добре на дојдахте!“ Седнуваат сите, збор чинат, секој што ќе му текне. Тогаш ќе почнат збор да чинат за бракот.

Повеќе...
 
Понеделник, 16 Мај 2011 09:03    PDF Печати Е-пошта
Основано Македонско поетско друштво „Дениција“

Flag-Pins-Sweden-Macedonia-1Во просториите на Македонското друштво „Македонија“ во Малме се одржа основачко собрание на Македонското поетско друштво „Дениција“.

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 03:22    PDF Печати Е-пошта
Крушево - Споменици и музеи

monument_Makedinium-240Споменикот Илинден е обележје и препознатлив симбол кој се поврзува со Крушево. Од височините над градот доминира со својот споменичен ликовно-естетски комплекс кој започнува со плато на кое се претставени раскинати пранги, продолжува преку криптата која е хронологија на значајните настани и личности од периодот пред, за време и по Илинден

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 03:07    PDF Печати Е-пошта
Легендата за тапаните во градот Тиквеш

staro-kavadarci-240Се раскажува и денес: името Тиквеш и Тиквешија не им е непознато на сите кои ги интересира историјата. Зад тоа име се крие една голема област во централна Македонија пресечена од двете историски реки: Вардар и Црна – и со чисто македонско население и Помаци- насилно потурчени пред 350 години.

Повеќе...
 
Среда, 11 Мај 2011 03:05    PDF Печати Е-пошта
Премоз

veligden-1-240Бидејќи горноџумајските села се распрснати по маали, по неколку маали од едно село се собираат и определуваат ден обично во недела или понеделник и место каде што ќе ги замолзуваат молзниците. Еден ден пред „премоз“ прават „одбив“ т.е. секој стопан ги одлачува јагнињата и јарињата од нивните мајки.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.