Култура и туризам
Среда, 04 Мај 2011 03:02    PDF Печати Е-пошта
Народните носии во село Тресонче

tresonce-nosiiМијачката народна носија е застапена не само во мијачката етничка целост (селата Тресонче, Галичник, Росоки, Селце, Гари, Осој, Лазарополе), туку таа е распространета и надвор од неа во други етнички предели и ги опфаќа овие населби: Смилево (Битолско), Папрадиште и Ореше (Велешко), Ехловец (Кичевско) и Крушево.

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Охрид во топ 10 летни дестинации за одмор според „Гардијан“

ohrid-guardianОхрид се најде на исто рамниште со кубанска Хавана, германски Хамбург и шпанска Ибица како најатрактивни туристички дестинации на листата „Топ 10 дестинации за летен одмор на студентите“ кој ја изработи британскиот дневен весник „Гардијан“, пренесува весникот „Капитал“.

Повеќе...
 
Среда, 04 Мај 2011 03:00    PDF Печати Е-пошта
Црквата Св. Аранѓел потурчена во Штип

varos-240Црквата Свети Аранѓел ет во Варошот и е потурчена. Црквата има камбанарија, камбанаријата е наместо минаре на Турците. Пред петнаесет години секи петок викаа на камбанаријата оџите, од петнаесет години навамо ја арнисаа да викаат, себеп олан од Биљала дамкаџијата.

Повеќе...
 
Понеделник, 02 Мај 2011 09:05    PDF Печати Е-пошта
Подготовки за пречек на првите туристи од Холандија

holand-1Менаџерот за квалитет на „Корендон Интернешнал“ денеска доаѓа во Македонија, за да изврши завршна детална проверка на хотелите каде ќе бидат сместени нивните гости што летово ќе престојуваат во Охрид и Струга.

Повеќе...
 
Сабота, 30 Април 2011 23:32    PDF Печати Е-пошта
Томина недела

__-1_copyПрвата недела по Велигден се вика Томина недела и е посветена на Светиот апостол Тома.

Повеќе...
 
Четврток, 28 Април 2011 23:16    PDF Печати Е-пошта
Источен Петок – Балаклија

balaklijaПрвиот петок по Велигден се вика Источен Петок Балаклија. Тој спаѓа во Светлата недела поради што некои го викаат и Светол Петок, а поради тоа што во светлата недела се блажи, може да се сретне и како Благ Петок.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 03:18    PDF Печати Е-пошта
Храм „Свети Петар и Павле“ - Тресонче

petar-i-pavleМестоположбата на оваа црква е сред село, а тоа наведува на заклучок дека е главен православен храм во Тресонче. Таа претставува пример на типична селска црква која со својата големина (најголем црковен објект во селото) ги задоволувала потребите на верниците. Соѕидана е во 1844 година по една голема пауза при градењето (најверојатно од околу десетина години), односно додека ктиторот Сарџо Брадиноски бил на заточение во Призрен. Храмот е добро сочуван и повремено служи и за вршење литургии (на Петровден). По содржина црквата претставува најосновен облик на христијанска трикорабна бескуполна базилика и ги содржи следниве елементи:

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 03:11    PDF Печати Е-пошта
Од животот на Мијаците
mijaci-240

Мијаците се трудољубиви, образовани и снаодливи. Не се тврдоглави ни вообразени, не се авантуристи и знојет за мера во сешчоје, Кротки се и питоми, не се кавгажији и осорни, со глава зизд не разбивајет, токо на секоја тешкотија је сакајет мирен и споразумен пот. Умејет да чекајет и да глтајет, умејет да се направит и послаби и помали дур да му дочекајет згоден час и нивнијот петел да запејет. Мијаци се родени за дипломати, во многу нешча не изостанувајет и од Еврејиве.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 03:07    PDF Печати Е-пошта
Пониква- Туристички Центар

ponikva-240Пониква е туристички центар и викенд населба во источна Македонија, 20 km северно од Кочани на Осоговските Планини. Се наоѓа наа надморска височина од 1.560 метри во предел со густа букова шума и разновидна вегетација. Зацртан како еден од 34-те зимски туристички центри во просторниот план на Република Македонија, Пониква завзема особено важно место во развојот на туризмот и општиот развој на Осоговијата.

Повеќе...
 
Среда, 27 Април 2011 03:02    PDF Печати Е-пошта
Село Кнежино (Кичевско), Кнежин манастир

knezinoЕден четврт саат од г. Кичаа, од кај што сонце заоѓат, имат едно село што се викат Кнежино. До селото имат еден манастир изурнат, на манастиро храмо му бил Пречиста. Кога бил здрав тој манастир, бил жив крал Волкашин во Скопје, со ќерка си, што ја викале Кита. Тогај бил и Муса Кесеџија; тој ја сакал да ја грабит ќерка му на Волкашина и многу се пизмеле со Марка Кралета. За инат Муса Кесеџија беше го изгорел манастирот и од тој саат беше се запустил и сега стојат урнатините како коски растурени од умрени луѓе.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

НАЈОСТРА ОСУДА НА РАСИЗМОТ И АНТИМАКЕДОНИЗМОТ НА ГРЧКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.