Култура и туризам
Среда, 13 Април 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Свадбени обичаи од Дебарско

debar-svadbaДва натоварени коња со невестинските предмети и дарови тргнуваат четврт час порано од сватовите.

Невестата се додека не излезе од куќата, градот или селото, еднакво се поклонува, наведнувајќи се во половината. А по патот каде било да има луѓе, кои излегле нејзе и сватовите да ги видат, роднината нејзе и вели колку и до кога ќе се поклонува, сватовите пеат а понекогаш и пукаат.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2011 03:00    PDF Печати Е-пошта
Свети Ахил Преспански

sveti-ahil-240Овој голем архиереј и чудотворец беше роден во Кападокија. Учествуваше на Првиот Вселенски Собор, на којшто ги посрами еретиците како со својата ученост така и со светоста, предизвикувајќи голем восхит. Зеде Свети Ахил еден камен и им викна на ариевците: „Ако Христос е создание Божјо, како што велите вие, речете од овој камен да потече елеј?“ Еретиците молчеа и се чудеа на таквата покана од светителот.

Повеќе...
 
Вторник, 12 Април 2011 20:25    PDF Печати Е-пошта
Зголемен бројот на туристи

-1Бројот на туристи во февруари е зголемен за 4,2 проценти, а бројот на ноќевањата за 3,9 проценти во споредба со истиот месец лани.

Повеќе...
 
Недела, 10 Април 2011 09:57    PDF Печати Е-пошта
Презентација на Македонија на „Меѓународниот базар“ во Стокхолм

maedoniatimelessРепублика Македонија викендов се претстави на „Меѓународниот базар“ во организација на „ДВЦ-Стокхолм“, на кој земаа учество 37 земји, промовирајќи ја својата култура, економија и традиционални производи на сопствени штандови.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 23:43    PDF Печати Е-пошта
Свето Благовештение – Благовец

blagovec-1_copyПразник на радосната вест и на пролетната убавина.

Именден празнуваат: Благоја, Благојка, Блаже, Благица итн.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:06    PDF Печати Е-пошта
Свадбени обичаи од Сетина и Попадија

setinaАрмасување. За армасување, односно за веридба по обичај се одело со стројници. Таткото на момчето одбираше кој ќе биде стројникот, верувајќи дека добро избраниот стројник успешно ќе ја заврши работата околу армасувањето. Стројникот одеше во куќата на таткото на девојката. Кога ќе стигнеше до портата тој тропаше. Домаќинот ја отвораше портата и му велеше: „Ајде влегувај и добре дојде, пријателе!“ Стројникот му одговараше: „Добре најдов, домаќине!“

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:05    PDF Печати Е-пошта
На свадба во Галичник

Svadba_Galicnik-24012 јули или Петровден е селска слава. Во минатото, особено пред Втората светска војна на овој ден се правеле галичките свадби. Забележан е податок кога на овој празник 1923 година биле направени 47 свадби. Тоа значи дека во ист ден најмалку 47 зурли и исто толку тапани свиреле и чукале. Одекнувале околните планини од радоста на свадбарите. Ечел Галичник. Свирките се слушале по долината на Радика до Дебар.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:02    PDF Печати Е-пошта
Клетва

GevgelijaКлетва, (К’лначка, Кл’најне) Во народото верување спаѓа и клетвата: уд татко, уд мајка, уд кум, уд стар чувек, стара жена, уд сирумах, уд сирак, уд болин чувек, уд поп итн.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Вински туризам

popova-kula-240Приказната за Македонското вино е приказна со безброј ликови , вкусови и тајни на рецептите кои традиционално и со векови се пренесуваат од генерација на генерација.
„Тоа е приказна која не знае за почеток и крај„- ова е изјава на македонските винари кои се многу горди на својата традиција на одледување на лозја од многу различни и уникатни сорти и призводство на Вина.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2011 03:01    PDF Печати Е-пошта
Бањски туризам

katlanovska-banja-240Територијата на земјата се карактеризира со висока геотермална активност, најмногу со ниско-енталписка геотермална енергија. Земјата е лоцирана долж многу поволна геотермална зона која започнува во Унгарија на север и Италија на запад и се протега низ Грција до Турција. Сепак, нема систематско мерење на тек на земјена топлина, ниту пак организирана примена на природни ресурси за медицински/туристички цели.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ламбе Арнаудов: Неколишевизам

Никој нема право да ја консумира слободата и во неа да ужива, ако претходно не ја заработил за друг....

Историја

News image

Трлиски инцидент

По Првата светска војна, соочени со фактот дека големите сили ја санкционираа поделбата на Македониј...

Иселеници

News image

Одгласи на Илинденското востание во различни кругови во светот (13)

Одгласите за Илинденското востани биле големи во различни ...

Култура и туризам

News image

Музеј на Старата скопска чаршија

Музејот на Старата скопска чаршија е сместен во рамките на Сули ан. Основан е како придружна институ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (10)

Напливот на бегање од Елада предизвика и други соодветни барања, бидејќи намесниците...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.