Култура и туризам
Среда, 16 Мај 2018 03:04    PDF Печати Е-пошта
Досега најголем изграден православен храм во Македонија

Crkva-1-180Православниот храм „Св. Константин и Елена“ се наоѓа во средиштето на најпознатата улица „Македонија“ во строгиот центар на Скопје и истиот во моментот е во завршна фаза на изградба. Овој храм е со бруто-површина од околу 2.000,00 м2 и е досега најголемиот изграден православен храм во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 16 Мај 2018 03:01    PDF Печати Е-пошта
Бигорски доби магистер по црковна музика

bigorski1-1-180Со благословот на нашиот почитуван надлежен архипастир, Митрополит г. Тимотеј, и со молитвената и татковска поткрепа на нашиот Старец, Архимандрит Партениј, Свештената Бигорски Обител го доби својот прв магистер по византиско пеење и музикологија, нашиот собрат јероѓаконот Анатолиј. Во петокот, на 2 март, о. Анатолиј на одделот за богослужение и црковна уметност, на Теолошкиот факултет при Аристотеловиот Универзитет во Солун, успешно ја одбрани својата магистерска теза од специјалноста по византиска музикологија, со наслов: „Самогласните стихири на празникот Успение на Пресвета Богородица во византиското и поствизантиското песнотворение“. Нека Бог го благослови овој успех на нашиот собрат и му дарува идни благоуспевања и богоугодни дела!

Повеќе...
 
Среда, 09 Мај 2018 03:03    PDF Печати Е-пошта
Полошки манастир „Свети Ѓорѓи“ Кавадарци изграден во првата половина на 14-от век

sv-gorgi-poloski-240Манастирот „Свети Ѓорѓи“ или во народот попознат како Полошки манастир претставува еден од најзначајните културно-историски споменици во Македонија и несомнено е бисер на македонската средновековна уметност. За да стигнете до ова прекрасно место кое изобилува со душевна топлина и спокојство потребно е да го поминете Тиквешкото езеро и по 12 километри возење со чамец на средината од езерото пред вас се појавува восхитувачкиот манастир.

Повеќе...
 
Среда, 09 Мај 2018 03:02    PDF Печати Е-пошта
Манастир „Свети Димитрија“ Велес е изградена во 14-от век

manastir-sv-dimitrija-veles-240На околу два километри јужно од градот на самиот излез на Велес се наоѓа познатиот велешки манастир посветен на Свети Димитрија. Манастирот е изграден за верските потреби на населението и се смета дека во тој период служел како градска црква.

Повеќе...
 
Среда, 09 Мај 2018 03:01    PDF Печати Е-пошта
НАШИОТ НАРОД ДА ГИ ОТФРЛИ ПАТРИЈАРШИЈАТА И ЕГЗАРХИЈАТА БОРБА НА МИТРОПОЛИТОТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ ЗА САМОСТОЈНА МАКЕДОНСКА ЦРКВА

Teodosij gologanov-180Чудна е помислата божја, а уште почудни патиштата негови. Христос проповедаше љубов меѓу луѓето и за неа отиде на крст, а ние луѓето во името на таа Христова љубов, со неговиот најсвет симбол-крстот, шириме меѓу луѓето најголема омраза и ги потиснуваме и духовно и национално, убедувајќи ги дека добро им чиниме.

Повеќе...
 
Четврток, 03 Мај 2018 11:49    PDF Печати Е-пошта
Галичка свадба меѓу 9 најдобри фестивали во Европа
alt

„Њујорк тајмс“ ја смести Галичка свадба меѓу 9 најдобри фестивали во Европа

Повеќе...
 
Среда, 02 Мај 2018 03:42    PDF Печати Е-пошта
Руската сказна за царот Македон

car-makedon-1-180Во древните времиња, најстари од кој може да се види, па дури и позади нив, како што каменот од тие времиња се разрушил, и земјата со могилите (пирамидите?) се распарчи, во тие дамнешни времиња, кога веќе ни Комирите (Кимири, Кимерејците) не биле дојдени, во степите жив бил царот Македон.

Повеќе...
 
Среда, 02 Мај 2018 03:39    PDF Печати Е-пошта
Манастирскиот комплекс Свети Леонтиј или попопуларно наречен комплекс Водочки цркви

vodoca-180Манастирскиот комплекс Свети Леонтиј или попопуларно наречен комплекс Водочки цркви се наоѓа на 9 километри пат западно од Струмица. Според документите првите темели на манастирот датираат од IV-V век. Со направените археолошки испитувања се откриени темелите и дел од уништената камена пластика којашто се наоѓала на југоисточниот дел од денешниот храм. По своите димензии црквата била мала но со внатрешниот ентериер богата и раскошна. Не се знае на кого му била посветена. Во периодот од VI-VII век првата Водочка црква била урната но потоа повторно возобновена и изградена. Оваа црква од македонските автори е нарекувана „Источна“, во однос на точното време кога е подигната не може точно да се утврди но има 3 мислења:

Повеќе...
 
Среда, 02 Мај 2018 03:37    PDF Печати Е-пошта
„Св. Богородица Елеуса (Милостива)“ или Вељушки манастир

veljuski-manastir-180Манастирот Елеуса е изграден во 11 от век. Во 1080 година е завршена градбата на манастирската црква, градена во стар стил со камен и тула. Значајно да се спомене е дека оваа црква е единствената која воопшто не е уривана. Оваа црква на времето била фрескописана во 11 тиот век, 12 тиот и 14 от век, но фреските се многу малку зачувани. Последен слој на фреските е од 19 от век. Фреските постоеле до почетокот на Првата Балканска војна.

Повеќе...
 
Среда, 25 Април 2018 03:02    PDF Печати Е-пошта
Македонци

lence-klecakoska-180Каде и да сме колку и да сме и во радост и во солзи
за Македонија пееме и кога грми и кога врни
трчаме насекаде како срни своето си го браниме туѓото не го сакаме

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ПО БОЈКОТОТ има шанси да БИДЕМЕ затоа и ќе БОЈКОТИРАМЕ!

Отец Ивица Тодоров: Бојкот за да нé биде, инаку ќе не снема!

Историја

News image

До 1860 година не само овде во Србија туку и меЃу самите Бугари не било познато дека во Македонија има Словени!

“...До 1860 година не само овде во Србија туку и меѓу самите Бугари не било познато дека во Македони...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Брајчинските иселенички средби

Се одржаа 23-те „Брајчинските иселенички средби“

Фељтон

News image

Александар Македонски (45)

Александар Македонски штотуку го освои Источен Иран, пред да го започне големиот пох...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.