Култура и туризам
Среда, 13 Март 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Верувања од село Ваташа

selo-vatasaЛуѓето во селото биле простодушни и доста набожни, па не е ни чудно што верувале во најразлични природни сили и појави, преку кои ги толкувале нештата во секојдневниот живот.

Повеќе...
 
Среда, 13 Март 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Свадбарски обичаи од село Мрзен Ораовец

svadbaВо постаро време мажењето и женењето се одвивало преку стројници, повеќе по договор на родителите, отколку по волја и желба на младите. Тоа се луѓе кои имаат дарба да откријат каде може да дејствуваат и моќ да убедат за стапување во брак.

Повеќе...
 
Среда, 13 Март 2013 03:02    PDF Печати Е-пошта
Поука од епископ Климент за Света Недела

sv_nedela-240Браќа, ние сме должни да ги почитуваме Божјите празници, воздржувајќи се од секакво зло, избегнувајќи од секаква нечистотија, угледувајќи се на светите Божји угодници, читајќи ги нивните житија во светите книги и напојувајќи се со вера од се срце: со каква добродетел биле или со какви обичаи го нашле небеското царство?

Повеќе...
 
Среда, 13 Март 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

selo-arvatiЛегендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат како настанале некои места или случки. За одредени нешта, во атарот на селото Арвати има повеќе легенди.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
Струмичко Кале

North_Czars_Tower_in_Strumica_Macedonia-240Струмичкото Кале, познато и како Цареви кули, е тврдина од 11 век која се наоѓа над градот Струмица.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Роглевска тврдина

Rogle_kupolaРоглевската тврдина се наоѓа на месноста Кукана 250 м висок рид (470 м н.м.). 1 км северно од селото Рогле, Тетово, што од југ ја наткрилува теснината на рекичката Фуш. Низ теснината се пробива магистралниот пат Скопје — Полог — Охрид (античкиот пат Скупи — Лихнид). Од ридот се контролира овој пат многу километри на запад и исток и во теснината може лесно да се блокира.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Македонскиот рубин е национална скапоценост

nakitМакедонскиот рубин го носат голем број познати ѕвезди од светот на филмот и на музиката. Примерок од нашиот рубин имаат Дерил Хана и Катрин Денев, кои гостуваа на фестивалот „Браќа Манаки“. Македонски рубин има и папата во Ватикан, како и голем број државници кои биле во посета на Македонија.  Деан Шкартов – Деко открил дека го има кај нас. Развил технологија на негова обработка и го комбинира со филигран.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Маркулија (Арангел)

markulijaМаркулија („Маркова Кула“) е тврдина-крајпатна стража 1 км североисточно од раселеното село Арангел и исто толку далеку од Србица, обете во Кичевско.

Повеќе...
 
Среда, 27 Февруари 2013 03:04    PDF Печати Е-пошта
За потеклото на името на селото Зубовце

ZubovceСпоред едно народно предание, името е произлезено од местоположбата, односно од релјефните особености на локацијата, што им личело на некаков ‘зуб’, по што селото го добило името Зубовце (Гале Фиданоски Зубовце-Монографија), а и на многу други места на овој начин е објаснето потеклото на името.

Но, дали тоа било баш така?

Од каде пак зборот `зуб`?

Секој кој бил на местото каде било старото Зубовце, значи-Пилигринци, знае дека оттаму не може да се види ништо што на нашите предци би им личело на ЗУБ, таму каде што е денешното Зубовце.

Потоа, што е најважно и ден денес Зубовчани не велат: зуб ниту заб туку з’б, не велат рука, ниту рака туку р’кa, не велат ниту пут, ниту пат туку п’т, маж – м’ж, сонце-с’нце, тапан-т’пан итн.

Па да тргнеме оттаму, јасно произлегува дека името на селото Зубовце не може во никој случај да потекнува од некаков ЗУБ.

Според горенаведеното, побргу селото ќе го нарекле: Забовце или поправилно З’бовце, но не е ниту едното, ниту другото... Туку...

Според мое мислење и според мојата анализа за етимологијата на името селото Зубовце, се осмелувам да го речам следното:

Во дамнешно турско, нашите предци биле принудени да се преселат на нова локација, како крајна мерка, заради честите пљачкосувања и невољи од арамиите. Во непосредна близина на селото поминувал т.н

Алабачки пат по кој се мотале најразлични арамии кои не само што им ја краделе стоката, туку им ги краделе и децата! И најверојатно, нашите предци барале побезбедна и посигурна локација, место за своето село.

Изборот паднал: Ене, онаму... Во подножјето на Шар планина, таму каде што има две реки, Голема и Мала река, кои тогаш биле доволно богати со вода, толку потребна за животот на селото.

И тогаш, најверојатно, ги употребувале следните зборови, објаснувајќи и убедувајќи се меѓусебно:

Да се преселиме таму во подножјето на планинана и таму сигурно ќе биде побезбедно, поубоо, за убоо=зубоо... Зубовце. (Зубоо-како што и денес се зборува во селото)

Тука може да се додаде, дека името Зубовце може да е составено и од: Зубоо+овци=Зубовци.

Имено, јас пронајдов две надгробни плочи во црквата Св.Марена во с. Зубовце, кои потекнуваат од 1903 година, каде селото е напишано: Зубовци, што укажува на фактот дека и до скоро минато Зубовчани биле големи одгледувачи на разна стока како и на овци.
Имам лично искуство на што и јас се сеќавам на тоа...

Поткрепа на ова наоѓам и во името на маалото Фичуровце чие потекло доаѓа од зборот Фичур (главен помошник на бачот при правење на сирење и кашкавал).

Значи, во основа на името на селото Зубовце се наоѓа зборот Зубоо-за убавина,  што значи Зубовце од секогаш било убавина и останало убавина!

Витко Огњаноски
(По кажување на Академски сликар и истражувач Александар В. Настески)

 
Среда, 27 Февруари 2013 03:03    PDF Печати Е-пошта
Свети Ѓорѓи Кратовски, 24/11.II

sv-gorgi-kratovski-240На 24/11 февруари Светата православна црква го празнува денот на Свети Ѓорѓи Кратовски кој на овој ден 1515 година во Софија бил мачен, а потоа спален, на 18 годишна возраст. По занает бил кујунџија и останал како заштитник на златарите и кујунџиите.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Промената на името и идентитетот ние не го признаваме, не го поддржуваме и никогаш нема да прифатиме

Јанушев: Промената на името и идентитетот ние не го признаваме, не го поддржуваме и никогаш нема...

Иселеници

News image

Забранетиот филм РУГАЊЕ СО ХРИСТОС се прикажува во Австралија

  Во Австралија пристигна режисерот и сценарист Јани...

Култура и туризам

Фељтон

News image

Александар Македонски (67)

ТРГОВСКИТЕ ПАТИШТА ЗА ВРЕМЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ И РИМСКАТА ИМПРИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.