Среда, 18 Јули 2018    PDF Печати Е-пошта
Иван Аговски

ivan-agovski

Иван Серафимов Аговски (24. VI 1887 - 1925) е македонски револуционер, просветен деец, социјалист и публицист. По завршувањето на вишото образование, учителствувал во Кичево и учествувал во тамошниот учителски бунт  во 1908 година. Бил активист на Скопската социјалдемократска група, а подоцна се вклучил во комунистичкото движење Соработувал со весникот „Социјалистичка зора“ во Скопје (1919 - 1921), а како емигрант во Софија го издавал „Советска Македонија“ (1921 - 1925). Поради залагањето за македонскиоте национални права бил уапсен и убиен.

Иван Серафимов Аговски е роден на 24 јуни 1887 година во Дебар. Основно училиште завршил во родниот град, а потоа своето образование го продолжил на Педагошкото училиште во Скопје. Но, поради членство во социјалистички кружок, бил исклучен од Педагошкото училиште во Скопје во декември 1905 година. Сепак, Аговски успеал да го заврши вишото образование.

По завршувањето на вишото образование, Иван Аговски учителствувал во Дебар, Тетово и Кичево и учествувал во тамошниот учителски бунт во 1908 година.  

Во текот на 1910 и 1911 година, Иван Аговски бил активист на Скопската социјалдемократска група. Својата определба ја продолжува и по Балканските и Првата светска војна.

По Првата светска војна тој станал соработник на весникот „Социјалистичка зора“, кој излегува од 10 февруари до 10 декември 1920 година во Скопје, до објавувањето на „Обзнаната“ со која се забранува работата на Комунистичката партија, која триумфираше на изборите во Србија и Македонија во август истата година.  

Со група истомисленици Иван Аговски ја подржувал III  комунистичка интернационала. Меѓутоа, прогонуван од српските власти, тој емигрирал во Бугарија во 1921 година.

Во периодот од 1921 до 1925 година, Иван Аговски како емигрант почнал да се занимава со публицистичка дејност во Софија. Од 8 март 1923 година тој почнал да го издава весникот „Советска Македонија“ (Съветска Македония), под слоганот „Македонци од сите страни обединете се“

Иван Аговски преку весникот „Советска Македонија“, се залагал за македонските национални права и обединување на поделена Македонија. Поради своите заложби бил уапсен од бугарските власти и убиен во првата половина на 1925 година.

(извор: ЕМ, Скопје, 2009 г. стр. 13)

 

На прво место

News image

Кризата со Ковид 19 – генерална проба за „светската Влада“

Нуклеарната „печурка“, после првата проба на атомска бомба во пустините на Невада во 1945 го...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За неко...

Иселеници

News image

ПОЕТСКАТА ПРИКАЗНА ЗА РАДА КРСТЕВСКА – ВИДИНОВСКА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ ...

Култура и туризам

News image

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (5)

ВЕСТИТЕ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКАТА ЛЕГЕНДА

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (21)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.