Среда, 31 Октомври 2018    PDF Печати Е-пошта
Лазар Велков

Lazar Velkov Divlianec IMROЛазар Велков (? - 24. IX 1924) е македонски револуционер и војвода на Македонската револуционерна организација. Во 1909 година, непосредно по Младотурската револуција, активно се вклучил во македонското националноослободително движење. Познат како Дивљански или Дивљанец, по Првата светска војна како војвода на чета дејствувал во Скопско. Загинал во оружен судир со српската жандармерија.

Лазар Велков е роден во скопското село Дивле, тогаш во Отоманската империја. По професија е ѕидар. Во 1896 година се приклучил на Внатрешната македонско-одринска револуционерна организација. Лазар го предводел селскиот комитет во Дивле и извршувал курирски задачи.

Во 1906 година, Лазар Велков бил уапсен од страна на властите и осуден на 15 години затвор. Меѓутоа две години потоа, по Младотурската револуција во 1908 година, тој бил амнестиран.

Непосредно по Младотурската револуција, во 1909 година, тој активно се вклучил во македонското националноослободително движење, а наредната 1910 година тој станал скопски војвода на обновената ВМРО.

Лазар Велков - Дивљански учествувал во Балканските војни. За време на Првата балканска војна во 1912 година Велков дејствувал со својата чета во Скопско и им помагал на сојузничките српски трупи. Но, по Втората балканска војна во 1913 година, тој бил уапсен од новите српски власти кои ја окупираа Вардарска Македонија и бил затворен во Белград.

Во 1914 година Велков успеал да избега и во 1915 година се приклучил на чета, со која заминал во Кумановско. Потоа дејствувал со чета во родното Скопје.

По Првата светска војна тој се вклучил во дејноста на обновената ВМРО на Тодор Александров и повторно станал војвода на чета во Скопско.


На 4 октомври 1920 година, четата на Велков влегла во борба кај Орешец, Скопско, со летечкиот одред на српскиот капетан Петровиќ. По неколкучасовни борби, српскиот одред бил разбиен, капетанот Петровиќ бил повреден, а двајца контрачетници биле убиени. За казна, српските власти уапсиле стотици мирни селани во Скопско, Велешко, Кумановско и Штипско, кои биле подложени на брутални репресалии, што предизвикало смрт на 20 лица.

Лазар Велков бил тешко ранет во борба со српската војска во месноста Островица помеѓу селата Живине и Колицко и извршил самоубиство на 24 септември 1924 година.

 

На прво место

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.