Среда, 13 Март 2019    PDF Печати Е-пошта
Силјан Пардов

Silyan Pardov Buf IMAROСилјан Пардов

Силјан Пардов (1857 – 29. V 1903) е македонски револуционер, лерински војвода на Македонската револуционерна организација. Познат како Љубен, учествувал во Илинденското востание во 1903 година.

Силјан Тодоров Пардов е роден во 1857 година во демирхисарското село Цер. Тој е внук на Јоан Пардов, учесник во грчкото востание и во кримските немири.

Силјан Пардов завршил основно училиште. Во 1897 година, како и многу Македонци во XIX век, Пардов заминал на гурбет (печалба) во Романија, каде работел како фурнаџија (пекар) во романскиот град Драгашани.

На повикот на Македонската револуционерна организација македонските печалбари да се вратат во земјата и да се спремат за востание, голем број гурбетчии се организираат и од разни страни од странство доаѓаат во Македонија. Голем дел од нив сами си купуваат оружје за престојната пресметка со вековните поробувачи.

На почетокот на 1903 година Пардов со свои средства формирал чета. Во март истата година, на сопствен трошок од Бугарија пристигнал во Битолско со чета од 30 -35 лица. Меѓу нив биле Вељан Фиданов, Ангел Кокарев, Китан Јошев, Стојан Кацев, Спиро од селото Цер, а останатите четници биле од демирхисарското село Железнец.

Од Георги Сугарев е определено Пардов да биде војвода во реонот на Железнец. Меѓутоа, поради недоволство од страна на Јордан Пиперката, Пардов е прераспределен за војвода на Буф, Леринско, каде дел од четата му приклучува на Димитар Дечев.

На 28 мај 1903 година четата е предадена од шпиони. Ден потоа, на 29 мај 1903 година четата води битка со турскиот аскер кај леринското село Баница, при што загинуваат војводите Георги Папанчев, Евстрати Дачев, Васил Попов и Силјан Пардов, како и 13 четници.  

Телото на Силјан Пардов, како и на останатите загинати востаници, било закопано во дворот на црквата Св. Никола, лоцирана на крајот од селото Баница.

Меѓутоа, по Втората балканска војна во 1913 година, откако Баница припадна  на Грција, гробот на Силјан Пардов и останатите негови соборци бил уништен од грчките власти.

 

На прво место

News image

Се претвора ли македонското здравство во неетички проект на „Ангелот на смртта“, германскиот лекар Менгеле?

Траумата на родилката од Дебар која што отиде на породување во Струга кај гинекологот Муха...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.