Среда, 08 Јули 2020    PDF Печати Е-пошта
Кара Ташо

1a1vКара Ташо

Атанас Караташо (1850 – 25.VIII 1906) е македонски револуционер и воденски војвода на Македонската револуционерна организација. Во 1903 година учествувал во Илинското востание и водел повеќе битки со андартските чети на грчата вооружена пропаганда. Познат е уште како Кара Ташо, Ташо Островски, Брадата.

Кара Ташо е роден во 1850 година во воденското село Острово. Тој се приклучи на Македонската револуционерна организација во 1902 година и бил назначен за војвода во регионот на Воден. Негов секретар бил Димитар Занешев.

Атанас Караташо кој бил познат уште како Кара Ташо, Караташо, Ташо Островски, Атанас Брадата, во 1903 година учествувал како воденски војвода во Илинденското востание. Тој со својата чета учествувал во голема битка во областа на Пожарски Дол, која е испеана во песна.

По востанието, Кара Ташо дејствувал како подвојвода на воденскиот војвода Лука Иванов. Во овој период покрај теророт на турска војска и башибозук, дошло до зголемување на активностите на грчката вооружена пропаганда. Најчесто во договор со турските власти, се зголемиле злоделата на андартските чети врз македонското население.

Во овој период, додека андартите ги тероризирале и убивале Македонците, единствени заштитници на македонскиот народ биле четите на Македонската револуционерна организација, што довело до голем број на судири меѓу македонскте и грчките чети.

Кара Ташо бил одговорен за заседата на грчкиот андартски капетан Епаминондас Гарнетас, кој, на 26 ноември 1904 година, извршил напад врз воденското село Техово. Тој по два дена од нападот, ја пречекал андартската чета кај Саракиново и Долно Родиво, Во битката која се развила, андардите биле поразени и побегнаа во селото Полјани.

Со огледн на повеќе предавствата од страна на заведени лица, кои застрашени или за пари ја довеле во прашање безбедноста на македонските револуционери, меѓу македонскте војводи било договорено ваквите лица да се казнуваат.

Така, Кара Ташо, по претходни испитувања и докажување на соработката спровел некои казн. Покрај извршената казна на бабата Радивка, која двапати извршила предавство, во мај 1905 година, четата на Кара Ташо се префрли во соседната област Мариово и во селото Ивени ги казнил соработниците на андартите.

По извршеното предавство, на 25 август 1906 година, кај каракачанските колиби во близина на селото Зборско, дошло до битка со андартите на грчкиот капетан Константинос Гарефис. Во битката бил убиен гркот Гарефис, но од здобиените рани починале војводите Кара Ташо и Лука Иванов.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.