Среда, 26 Август 2020    PDF Печати Е-пошта
Тодор Органџиев

1todor

Тодор Органџиев (1882 – X. 1958) е македонски револуционер, анархист, член на илегалниот кружок на „Гемиџии“. Учествувал во подготовката на Солунските атентати.

Под маската за исполнување на трговските налози на татко му, тој го пренел динамитот од Кочани преку Велес во Солун. За време на Првата светска војна, учествувал во изградбата на железничката теснолинејка од Градско до Прилеп Тодор Органџиев ги одржува односите со Павел Шатев,

Тодор Андреев Органџиев  е роден во 1882 година во градот Велес, во семејството на богатиот трговец Андреј Органџиев. Се образовал во родното место, а потоа во Солунската гимназија. 

Заедно со Јордан Поп Јорданов - Орцето, Константин Кирков, Георги Богданов, Илија Трачков, Владимир Пингов, Илија Попјорданов, Димитар Мечев - Мечето, Алексо Минов и Милан Арсов, тој бил привлечен од Славе Мерџанов, еден од дејците на Македонскиот таен револуционерен комитет, во анархистички кружок што ги подготвувал атентатите во Солун. Повеќето биле интелектуалци, млади луѓе од Велес на возраст од 18 до 22 години. Покрај нив, во Кружокот кој го раководел Јордан Поп Јорданов - Орцето биле и  Павел Шатев од Кратово, Марко Бошнаков од Охрид и други.

Во текот на подготовките за извршувањето на Солунските атентати, под маската за исполнување на трговските налози на татко му, Тодор Органџиев ја извршил својата должност и го пренел динамитот од Кочани преку Велес во Солун.

По Солунските атентати во април 1903 година, Органџиев избегал од Велес во Скопје кај неговиот чичко Лазар, кој бил егзархиски свештеник. Тој потоа му помогнал да се префрли во Бугарија, од каде подоцна заминал за Германија. Тодор Органиџуев заминал во Дрезден, каде што дипломира на Техничкиот универзитет во 1911 година.

На почетокот на Првата балканска војна, Тодор Органџиев бил доброволец и служел во инженерско-техничкиот дел на Македонско-едринското ополчение.

За време на Првата светска војна, Тодор Органџиев учествувал во изградбата на железничката теснолинејка од Градско до Прилеп.


По војната работел како инженер во Софија. Тодор Органџиев ги одржува односите со Павел Шатев, кого го поврзува со комунистите и бил близок пријател на Георги Занков, деец на Македонската револуционерна организација.

Тодор Органџиев починал во Софија во октомври 1958 година.

 

На прво место

News image

ПРОТЕСТ, утре во 18 часот, од СЦ „Борис Трајковски“ со автомобили до Влада

Христијан Мицкоски: Протест сега, за да не биде предоцна!  

Историја

News image

Извештај за бомбашките напади на Солун во американскиот весник „The St. Louis Republic“ од 9 август 1903 година

„Сцена на улица во Солун веднаш по поставувањето динамит на Отоманската банка. Овој криминал, како п...

Иселеници

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОГРАФИЈАТА „СЕМЕЈСТВОТО ВИДИНОВСКИ“ ОД ТОРОНТО

Во издание на Книгоиздателството „Македонска искра“ од Ско...

Култура и туризам

News image

ОД ИЗРАЗОТ МЕСИЈА – ПОМАЗАНИК – ДО ИЗРАЗОТ МУЗИКА (25)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, з...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (48)

„ЕВГЕНИКА“ ВО СПАРТА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.