Среда, 15 Април 2015    PDF Печати Е-пошта
Совет до македонецот

Во миговите на исчекување
Барај го Господ во дрвјата
И миризливите цветови што растат.
Барај го Господ во мирните извори
И малите реки што течат.
Моли го возвишениот преку нив
Да не признае нас Македонците
Да ја признае нашата Мајка Македонија,
А на подмолните непријатели
Да им даде ум и разум –
На туѓи гробови да не плачат,
Туку да си ја плачат својата судбина.

Во миговите на самосознавање
Барај го Господ во децата
И во нивната прекината игра.
Барај го Господ таму
Каде што луѓето клечат и молат,
Барај го Господ каде и да си,
Во секое време.
Помоли се и Тој ќе биде таму,зошто Тој не е далеку
И Светот ќе ја дознае вистината
За нашите траги од Минатото,
За нашите чекори во Сегашноста,
Што со кренати глави ќе не понесат
Во светла иднина.

Од стихозбирката “Извор“, Матица Македонска , Скопје, 1996

Автор: Иванка Петровска, Мелбурн, Австралија

ivanka-petrovska

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.