Среда, 22 Јули 2015    PDF Печати Е-пошта
Скопје ’63

violeta-sekovska

Ноќта на глува убавина наликува,
молк ита од соништата,
блесок од првите зраци сончеви...

Наеднаш!

Стојат птиците на дрвјата,
застанаа облаците на небото,
сопреа сказалките на часовникот,
тресок се слушна во ѕидините,
сенка од прашина,
ко ѕвер се надвисна,
морна тежина на утрото,
над градот се распосла,
лелек и тагата, градот го сокрија.

Убавината во рушевина се претвори,
врисок и плач во крик
се слуша од секаде,
имиња се довикуваа...
Мајка го бара чедото
од градите оттргнато,
оттргнато од нејзиното тело,
рачиња назираат од грамади,
под рушевини неми подадени,
но чии се?

Живите избезумени,
со голи раце копаат,
барем еден живот да спасат.
Заробени во своите души,
сардисани со камења, студенила,
очи плачни, солзи крвави, ладни,
од длабочините немирно се чека
само близок свој да видат.

Стојат деновите во болка.
Стојат птиците
од гнезда испаднати,
на земјата стојат
листовите отпаднати
од гранките соголени,
сосема сами осамени.

Денес по толку години
силно шепотат за промените,
за сјајот, извлечени од времето
во прегратките
на градот Скопје потонати!

Виолета СЕКОВСКА

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.