Среда, 30 Септември 2015    PDF Печати Е-пошта
Марко Цепенков (1829-1920)

krste-petkov-misirkov

Во Оревоец село, Марко се роди,
во градот Прилеп, занает доби,
терзиски дуќан, си отвори тој,
да си го обезбеди, животот свој.

Пред дуќан негов, многу често,
во редица, луѓе му стојат,
облека за себе, да си кројат,
костуми и бечви, за да шијат.

По градови и села, Марко шета,
облека таму, тој им шија,
за приказни и песни, слуша,
незапишани, нив не ги пропушта.

Со баби, често разговори прави,
за басни и лекови здрави,
децата мали, многу ги сака,
на сите, им милува рака.

По пазари, Марко често оди,
со народот многу, разговори води,
запишува таму, сé и сешто,
запишаното, не се губи лесно.

Марко Цепенков, на Балканов наш,
се издигна, за генијален маж,
запиша многу, приказни и песни,
Македонија со нив, духовно се лесни.

Со Шишмана, Марко направи средба,
записите, Шишман за да ги прегледа,
Шишман на Марко отчет му даде,
од записите негови, книга ќе издаде.

Радосен Марко, книгата ја држи в раце,
облеан од солзи, како дете плаче,
ти подарувам Македонијо, богати дела,
Македонијо мила, имаш нација зрела!

Томе Велјаноски - Марулецот,
Гетеборг, Шведска.

 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.