Среда, 14 Октомври 2015    PDF Печати Е-пошта
Јас постојам!

violeta-sekovska

Народе Македонски!
Браќа и сестри
од Пирин Егеј, до Гора висока,
зад облаците расфрлани.

Откорнати од мајчини очи
оставени со скршени зборови,
исчезнати во својата далечина,
да викнам, да офнам
ил’ коси да откорнам?

Не. Решив да постојам!
Јас сум Македонка
и самата со себе да живеам,
корените да не заборавам,
обременета со тежината,
со вечната грижа,
заедно со минатото,
во немир и неспокој
ќе пишувам песни
за вистината.

Тоа е тајната на слободата.
Решив да постојам!
На оваа земја напатена,
со крв јуначка напоена,
од пепелта воскресната.

Во пепелта сива
од древноста чекори има,
од моите и ваши претци.
Да не чекорам, без чекор,
да не лебдам по земја,
да не дишам, без воздух,
да не ослепам пред вистината.

Со три свеќи в рака
благослов да понудам
за љубовта, вербата и надежта
на светот ќе пркосам.
Јас решив да постојам!

Виолета СЕКОВСКА

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.