Среда, 21 Октомври 2015    PDF Печати Е-пошта
Јунаци

Кого да споменам?

Кого да изоставам?

Грев да не сторам.

Преку далечното и темното,

близу денешното и светлото,

овде на ова место спомените се раѓаат.

Гласот Ваш и денес го слушаме,

завештанија македонски.

Постои ли народ кој на ропство се согласил?

Постои ли народ

кој на пранги се навикнал?

Да излеземе напред извикаа!

Пред планината во оган обоена,

пред реката исушена,

од мноштво солзи натопена,

пред црниот крик,

да се чуе голготата...

Ветрот занеме,небото посиве,

во крв, земјата се разлеа.

Срце рането,

кам - камен сторено

во лузни изгорен

Каменот лузните ги чува

на поколенија да раскажува.

Мајката заштитена

со љубов од своите чеда,

силна врева од мртви без плач.

Тој ден, тој црн ден,

минатото со иднината се спои

светлината беше оган,

месечината гнев,

победа над канџите злобни.

Паднатите денот го обележаа,

а ноќта,

нивните мртви сенки,

народот разделен,

лебот на четири дела разјаден.

Болката нивна како плима надоѓа,

крвта нивна во нас тече,

се уште луто,

луто пече.

Зарем некогаш ќе стивне?

Јунаци славни надежта пламти.

Македонијо!

Продолжуваш живо да сјаеш,

над земјата,

под небото,

во срцевината

на твојот македонски народ.

За вкеј и вјеков.

АМИН!

Виолета Сековска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.