Среда, 25 Ноември 2015    PDF Печати Е-пошта
Три круши

(Свидение на хранителот)

Јас, хранителот Дабјан Македонецот,
на стража сум за цезарот
и римските легии,
чии мечови со крв христијанска
и моите раце ги извалкаа...
А стојам, стражарам простум
во дреи војнички,
со копје и штит крај патот,
салутирам на коњица
што гони и убива...
Моите очи пресушуваат,
ме скаменува болката.
Се молам во невреме
и за сите времиња се молам:
- О Господе, Боже,
зар крвта Исусова
сите наши гревови не ги изми.
Те молам, Господи,
тие за Христа што проповедаат
нека поживеат на Земјата.
Вас тројцата - црномурести мажи,
во бели одежди ве видов
на ден-пладне, во жега.
Крвареше еден од вас...
Во земуницата ве сокрив.
По патот протатне коњицата,
прашен облак се стори.
Ве поев, хранев, мелеми редев,
а моите рани зацелуваа.
Со благослов се простивме...
На овој рид, во црн ден,
во локва крв
телата ви лежеа.
Ве сохранив со ридание.
Да не ве поганат,
три круши,
три оскоруши засадив
за крстот ваш,
апостоли на верата
во Македонија.
Еве, и во ова време
стражарам на патот,
бдеам крај гробницата ваша
на Три круши.
Како даб корења сум пуштил,
јас, Дабјан Македонецот,
стражарам во времето,
за вас свидетелствувам.
Сега крст над вас извишува,
осветлен во темнината,
светилки ко свеќи горат,
светлина за светлината ваша
пред векови згасната.
Велигденска литија со коњица
за драчевските покрсти
трета починка овде има.
И камбана за молитва
во храмот „Св. Петка“ повикува.
Божествена литургија за навек,
во името на Отецот, Синот и Светиот Дух
служите и вие,
весници христијански.

blagica-petkovska
проф. д-р, Благица Петковска

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.