Четврток, 15 Април 2021    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Колку избирачки списоци со двојни матични броеви потпишал Спасовски?

Аферата „Мафија“ има и втор дел, објави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на брифинг со новинарите.

Мицкоски објасни како двојните матични броеви се кроистеле за гласање.

-Го најдовме братот на Седат Пекер, односно Џадин Адемовски. Неговиот брат е Џеладин Адемовски, кој исто како и Џадин има двоен матичен број. Тој гласа во училиштето „Имри Елези“ во Чаир, односно „Дитурија“ во Сарај, рече Мицкоски.

Мицкоски се осврна и на интервјуто на Спасовски, кој вчера рече дека двојни матични броеви биле издавани од 1981 година и дека МВР работи на нивно чистење.

-Оливер Спасовски е веќе шеста година министер за внатрешни работи. Истовремено избирачкиот список и лицата со двојни матични броеви беа прочистувани пред изборите во 2016 година, кога повторно министер за внатрепни работи беше Спасовски. И ако тогаш опозицијата и власта СДСМ-ВМРО-ДПМНЕ коснтатираа дека избирачкиот список е прочстен, односно избришани се двојните матични броеви, тогаш како денес постои сомнеж за околу 20.000 двојни матични броеви и како тоа на директорот на управата за водење матични книги, која е под Правда, му недостасуваат 100.000 обрасци. Сето ова дава сомнеж дека нешто се случувало изминатите 4 години, рече Мицокски.

https://vesti.mk/read/article/https%3A%2F%2Fnetpress.com.mk%2Fmickoski-kolku-izbirachki-spisoci-so-dvo-ni-matichni-broevi-potpishal-spasovski%2F

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.